Resultat

 

Vill du ha med ditt tävlingsresultat så skicka ett mail.

 

 

 

2016-10-22 Svalövs BK

Cissi Arvidsson och Mini fick 76p och blev kvalificerade i rallylydnad mästarklass

 

 

 

2016-10-09 Helsingborgs BK

Cissi Arvidsson och Mini fick 85p och blev kvalificerade i rallylydnad mästarklass

 

 

 

16-09-24 Karlstads BK

Helén Andersson och Beda fick 474,5p och blev godkända i elitklass spår och kom på en tredje plats

 

 

 

2016-09-21 Söderåsen BK

Cissi Arvidsson och Mini fick 100p och fick Max i rallylydnad avanceradklass med klassvinst. De titulerar sig nu RLD A

 

 

 

2016-09-10 SSPK, Höganäs

Christina Ström och Håkan fick 70p och blev kvalificerade i rallylydnad nybörjarklass

 

Kerstin Nilsson och Sapphire fick 93p och blev kvalificerade i rallylydnad avanceradklass med klassvinst. De titulerar sig nu RLD A

Cissi Arvidsson och Mini fick 88p och blev kvalificerade i rallylydnad avanceradklass och en andra plats

 

 

Kerstin Nilsson och Sapphire fick 162p och ett förstapris i lydnadsklass II och en andra plats

 

 

 

2016-09-04 Falkenbergs BK

Kerstin Nilsson och Sapphire fick 227,25p och blev uppflyttade till lägreklass spår

Eivor Orsander och Xia fick 179p och blev godkända i appellklass spår

 

 

 

2016-08-28 SBK Halmstad-avd

Emilia Svenmyr och Tyra fick 89p och blev kvalificerade i rallylydnad fortsättningsklass

 

Kerstin Nilsson och Sapphire fick 80p och blev kvalificerade i rallylydnad avanceradklass

 

 

 

2016-08-21 Helsingborgs BK

Cissi Arvidsson och Mini fick 83p och blev kvalificerade i rallylydnad avanceradklass

 

 

 

2016-08-13 Varbergs BK

Carina Ranagården och Chica fick 74p och blev kvalificerade i rallylydnad fortsättningsklass

 

Kerstin Nilsson och Sapphire fick 70p och blev kvalificerade i rallylydnad avanceradklass

 

 

 

2016-08-07 Laholms BK

Tobias Nilsson och Opti fick 451,25p och ett godkänt resultat i lägre klass spår och kom på en tredje plats

 

Helén Andersson och Beda fick 510p och blev uppflyttade till elitklass spår med klassvinst

Anette Nilsson och Fenja fick 426p och ett godkänt resultat i högre klass spår och kom på en tredje plats

Karin Svensson och Nixon fick 405,25p och ett godkänt resultat i högre klass spår

 

 

 

2016-08-06 Laholms BK

Christina Gustafsson och Olle fick 409,5p och ett godkänt resultat i lägre klass spår och kom på en tredje plats

 

 

 

2016-07-22 Kungsbacka BK

Jenny Wibäck och Pingu fick 257,5p och ett förstapris i lydnadsklass elit och kom på en tredje plats

 

 

 

2016-07-06 Smålandsstenar BK

Kerstin Nilsson och Sapphire fick 167p och ett förstapris i lydnadsklass II med klassvinst

Tobias Nilsson och Opti fick 140p och ett andrapris i lydnadsklass II

 

 

 

2016-07-02

Christina Olsson och Chas fick 156p och ett andra pris i lydnadsklass II

Tobias Nilsson och Opti fick 150p och ett andra pris i lydnadsklass II

Kerstin Nilsson och Sapphire fick 144,5 och ett andra pris i lydnadsklass II

 

 

 

2016-06-06 Falkenbergs BK

Pernilla Stjernfeldt och Buster fick 155,5p och ett andrapris i lydnadsklass I

 

Hanna Borg med Ulmo fick 170p och ett förstapris i lydnadsklass II

Tobias Nilsson och Opti fick 154p och ett andrapris i lydnadsklass II

Emilia Svenmyr och Sally fick 142,5p och ett andrapris i lydnadsklass II

 

Jörgen Gustafsson och Lillis fick 277p och ett förstapris i lydnadsklass III med klassvinst

 

Hanna Nilsson och Xanté fick 235p och ett andrapris i lydnadsklass elit

 

 

 

2016-06-05 Falkenbergs BK   DM

Hanna Borg med Ulmo fick 168p och ett förstapris i lydnadsklass II

Karin Svensson och Nixon fick 144p och ett andrapris i lydnadsklass II

 

Philippa Falk och Till fick 300,5p och ett förstapris i lydnadsklass elit med klassvinst

 

 

 

2016-05-28 Smålandsstenar BK

Tobias Nilsson och Opti fick 450p och ett godkänt resultat i lägre klass spår

 

 

 

2016-05-08 Göteborg-Mölndals BK

Tobias Nilsson och Opti fick 432p och blev godkända i lägre klass spår

 

 

 

2016-05-07 Varbergs BK

Cecilia Arvidsson och Mini fick 100p och fick Max i rallylydnad fortsättningsklass med klassvinst

Kerstin Nilsson och Sapphire fick 83p och blev kvalificerade i rallylydnad fortsättningsklass

 

 

 

2016-05-01 Smålandstenar BK

Kerstin Nilsson och Sapphire fick 100p och fick Max i rallylydnad fortsättningsklass

 

Anette Svensson och Gnocchi fick 79p och blev kvalificerade i rallylydnad mästarklass

 

 

 

2016-04-24 Helsingborgs BK

Cecilia Arvidsson och Mini fick 99p och blev kvalificerade i rallylydnad fortsättningsklass med klassvinst

Kerstin Nilsson och Sapphire fick 90p och blev kvalificerade i rallylydnad fortsättningsklass

 

 

 

2016-04-17 Marks BK

Kerstin Nilsson och Sapphire fick 70p och blev kvalificerade i rallylydnad fortsättningsklass

 

Hanna Nilsson och Bacardi fick 95p och blev kvalificerade i rallylydnad mästarklass

Hanna Nilsson och Tequila fick 88p och blev kvalificerade i rallylydnad mästarklass

 

 

 

2016-04-10 Falkenbergs BK

Tobias Nilsson och Opti fick 469,75p och blev godkända i lägre klass spår

Annika Svensson-Wilson och Dina fick 376p och blev godkända i lägre klass spår

 

Jeanette Hallman och Lexus fick 482,25p och blev godkända i högre klass spår

Lotta Svensson och Nemo fick 409,25p och blev godkända i högre klass spår

Karin Svensson och Nixon fick 398,5p och blev godkända i högre klass spår

 

 

 

2016-04-09 SBK Halmstad-avd

Cecilia Arvidsson och Mini fick 261,5p och ett förstapris i lydnadsklass elit och en andra placering

 

 

 

2016-04-02 Gnosjö BK

Kerstin Nilsson och Sapphire fick 85p och blev kvalificerade i rallylydnad nybörjarklass

 

Cecilia Arvidsson och Mini fick 97p och blev kvalificerade i rallylydnad fortsättningsklass med klassvinst

 

 

 

2016-03-20 SBK Halmstad, Distriktsmästerskap i spår

Janne Svensson och Jänta kämpade väl och kom på en hedrande 4:e plats med 502,5p

 

 

 

2015-12-13 SBK Halmstad

Kerstin Nilsson och Sapphire fick 180p och ett förstapris i lydnadsklass I och en första plats samt att de nu kan titulera sig LP1

 

Maria Johansson och Cendi fick 120,5p och ett tredjepris i lydnadsklass II

 

Cecilia Arvidsson och Mini fick 214p och ett tredjepris i lydnadsklass elit

 

 

 

2015-11-28 Varbergs BK

Kerstin Nilsson och Sapphire fick 184p och ett förstapris i lydnadsklass I och en andra plats

Anders Wellsfält och Sia fick 161p och ett förstapris i lydnadsklass I

Carina Ranagården och Zorro fick 126p och ett tredjepris i lydnadsklass I

 

Alexandra Hoff och Tyke fick 280p och ett förstapris i lydnadsklass III

 

 

 

2015-10-24 Falkenbergs BK

Hanna Borg och Ulmo fick 186,5p och ett förstapris i lydnadsklass I och en tredje placering

Anders Wellsfält och Sia fick 168,5p och ett förstapris i lydnadsklass I

Carola Carlsson och Lina fick 159p och ett andrapris i lydnadsklass I

Pernilla Stjernfeldt och Buster fick 157p och ett andrapris i lydnadsklass I

Carina Ranagården och Zorro fick 151p och ett andrapris i lydnadsklass I

 

Maria Johansson och Cendi fick 169p och ett förstapris i lydnadsklass II och en första placering

 

Siv Bergström och Saga fick 254p och ett andrapris i lydnadsklass II

 

 

 

Ängelholms BK

Tobias Nilsson och Opti blev uppflyttade till lägre klass spår med 271,25p och en andra placering

 

 

 

Laholms BK

Annika Svensson-Wilson och Jänta fick 477,25p och ett godkänt resultat i elitklass spår

 

 

 

2015-09-05 Tomtens BK

Janne Svensson med hjälpförare Annika Svensson-Wilson och Dina blev uppflyttade till lägre klass rapport med 265,5p och en första placering

 

 

 

2015-07-18 Kungsbacka BHK

Tobias Nilsson och Opti fick 181p fick ett förstapris i lydnadsklass I samt en andra placering. De kan nu titulera sig LP 1

 

 

 

2015-07-04 Varbergs BK

Tobias Nilsson och Opti fick 164p och ett förstapris i lydnadsklass I

Carola Carlsson och Lina fick 126p  och ett andrapris i lydnadsklass I

 

Maria Johansson och Cendi fick 143p och ett andrapris i lydnadsklass II

Karin Svensson och Nixon fick 134,5p och ett tredjepris i lydnadsklass II

 

Kerstin Hjelm och Dixie fick 236p och ett andrapris i lydnadsklass III

 

Cissi Arvidsson och Mini fick 210,5p och ett tredjepris i lydnadsklass elit

 

 

 

2015-06-26--28 Linköping Svenska mästerskapen i Agility

STORT GRATTIS TILL

Hanna Wennersten och Liam till guldmedalj i medium

Maria Ljungdahl och Elite till silvermedalj i medium

 

Grattis även till alla er andra som gjorde fantastiska insatser

 

 

 

2015-06-14 Ale BK

Janne Svensson och Dina fick 186,5p och ett förstapris i lydnadsklass I samt en första placering

 

 

 

2015-06-14 Lomma BK

Tobias Nilsson och Opti blev godkända i appellklass spår med 219,5p

 

 

 

2015-06-06 Falkenbergs BK

Rebecka Edström och Skip fick 175p och ett förstapris i lydnadsklass I samt en första placering

Carola Carlsson och Lina fick 143,5p och ett andrapris i lydnadsklass I med en andra placering

Hanna Borg och Ulmo fick 102p och ett tredjepris i lydnadsklass I

 

Maria Johansson och Cendi fick 152p och ett andrapris i lydnadsklass II samt en första placering

Karin Svensson och Nixon fick 150p och ett andrapris i lydnadsklass II med en andra placering

Lotta Thorén och Belse fick 107p och ett andrapris i lydnadsklass II med en tredje placering

Emilia Svenmyr och Sally fick 100,5p och ett tredjepris i lydandsklass II

 

Kerstin Hjelm och Dixi fick 253p och ett andrapris i lydnadsklass III samt en första placering

 

Hanna Borg och Casey fick 272,5p och ett förstapris i lydnadsklass elit med en tredje placering

Cissi Arvidsson och Mini fick 238,5p och ett andrapris i lydnadsklass elit

 

 

 

2015-05-30 Falkenbergs BK

Ingela Forsberg och Tossan fick 80p och blev kvalificerade i rallylydnad nybörjarklass (A)

 

Ingela Forsberg och Tossan fick 74p och blev kvalificerade i rallylydnad nybörjarklass (B)

 

 

Lina Johansson och Ducky fick 75p och blev kvalificerade i rallylydnad fortsättningsklass (A)

 

Lina Johansson och Ducky fick 94p och blev kvalificerade i rallylydnad fortsättningsklass (B)

 

 

 

2015-05-24 Falkenbergs BK

Sylvia Johansson och Ixi genomförde mentaltest och exteriörbeskrivning och titulerar sig nu KORAD

 

 

 

2015-05-02 -- 03 Falkenbergs BK Distriktsmästerskap

Christina Olsson och Chas blev godkända i högre klass rapport med 452,75 och en förstaplacering

 

Janne Svensson och Jänta blev godkända i elitklass spår med 535

 

 

 

2015-05-02 Falkenbergs BK Distriktsmästerskap

Tobias Nilsson och Opti fick 167,5p och ett förstapris i lydnadsklass I och en andraplacering

Pernilla Stjernfeldt och Buster fick 152p och ett andrapris i lydnadsklass I

 

Jörgen Gustafsson och Lillis fick 178,5p och ett förstapris i lydnadsklass II och en förstaplacering

Lotta Thorén och Belle fick 153,5p och ett andrapris i lydnadsklass II och en andraplacering

 

Cissi Arvidsson och Mini fick 299p och ett förstapris i lydnadsklass elit och en förstaplacering och Distriktsmästare

Jenny Wibäck och Pingu fick 267p och ett förstapris i lydnadsklass elit och en andraplacering

 

Falkenbergslaget som bestod av Jenny, Jörgen, Lotta och Pernilla tog hem Distriktsmästartiteln!!

 

 

 

2015-04-12 Falkenbergs BK

Jörgen Gustafsson och Lillis blev uppflyttade till högre klass spår med 537,75p och vann tävlingen

Lotta Svensson och Nemo blev uppflyttade till högre klass spår med 495,5p och en tredjeplacering

Karin Svensson och Nixon blev uppflyttade till högre klass spår med 495p

 

 

 

2015-03-08 Falkenbergs BK

Lotta Thorén och Engla fick 270p och ett förstapris i lydnadsklass III

 

Philippa Falk och Till fick 296,5p och ett förstapris i lydnadsklass elit

Jenny Wibäck och Pingu fick 248p och ett andra pris i lydnadsklass elit

 

 

 

2015-03-07 Falkenbergs BK

Philippa Falk och Ella fick 178,5p och ett förstapris i lydnadsklass I

Helén Andersson och Beda fick 173p och ett förstapris i lydnadsklass I

Pernilla Stjernfeldt och Buster fick 169p och ett förstapris i lydnadsklass I

 

 

 

2015-01-31 Varbergs BK

Christina Gustafsson och Olle fick 182p och ett förstapris i lydnadsklass I. De kan nu titulera sig LP1

 

 

 

2014-10-25 Falkenbergs BK

Christina Gustafsson och Olle fick 180,5p och ett förstapris i lydnadsklass I och en första placering

Jörgen Gustafsson och Lillis fick 173p och ett förstapris i lydnadsklass I och en tredje placering.

Kerstin Nilsson och Sapphire fick 169p och ett förstapris i lydnadsklass I.

 

Emilia Svanemyr och Sally fick 100p och ett tredjepris i lydnadsklass II.

 

Jenny Wibäck och Pingu fick 261,5p och ett förstapris i lydnadsklass elit

 

 

 

2014-10-12 Marks BK

Lotta Svensson och Nemo blev uppflyttade till lägreklass spår med 245,25p och en andraplacering

Kerstin Nilsson och Sapphire fick godkänt resultat i appellklass spår med 201p och en tredjeplacering

 

 

 

2014-10-11 Ullareds BK

Grattis Falkenbergslaget som vann Hallandskampen 2014

 

Laget bestod av:
Rebecka med Skip, Pernilla med Buster, Carola med Lina och Ingrid med Elis

 

 

 

2014-10-05 Smålandsstenar BK

Jörgen Gustafsson och Lillis blev uppflyttade till lägreklass spår med 255p och en förstaplacering

Kerstin Nilsson och Sapphire blev godkända i appellklass spår med 177p

 

 

 

2014-10-04 SBK Halmstad

Annika Svensson-Wilson och Jänta blev uppflyttade till elitklass spår med 537,75p och en andraplacering

 

 

 

2014-09-20 Falkenbergs BK

Emilia Svanemyr och Tyra fick 87p och blev kvalificerade i rallylydnad nybörjarklass

Linda Johansson och Ducky fick 83p och blev kvalificerade i rallylydnad nybörjarklass

Sylvia Johansson och Ixi fick 73p och blev kvalificerade i rallylydnad nybörjarklass

 

Anette Svensson och Gnochi fick 83p och blev kvalificerade i rallylydnad fortsättningsklass

 

Lotta Thorén och Engla fick 93p och blev kvalificerade i rallylydnad mästarklass

Lotta Thorén och Belse fick 57p i rallylydnad mästarklass

 

 

 

2014-07-31 Falkenbergs BK

Jörgen Tellqvist och Skott kom på 5:e plats i agilityklass 3 large och fick en SM-pinne

 

Hanna Wennersten och Didrik kom på 1:a plats i hoppklass small och fick en uppflyttningspinne

 

Johan Eriksson och Ådi kom 2:a i hoppklass 3 large och fick en SM-pinne och Cert. De titulerar sig nu Svensk agility hopp champion, SAg(ho)Ch

Jörgen Tellqvist och Skott kom på 4:e plats i hoppklass 3 large och fick en SM-pinne

 

 

 

2014-07-30 Falkenbergs BK

Maria Ljungdahl och Elite kom på 5:e plats i agilityklass 3 medium och fick en SM-pinne

 

Maria Ljungdahl och Maya kom på en 7:e plats i hoppklass 3 medium och fick en SM-pinne

 

Johan Eriksson och Ådi kom 1:a i hoppklass 3 large och fick en SM-pinne och Cert

 

 

 

2014-06-06 Falkenbergs BK

Anna Furuholm Karlsson och Lexus fick 137p och ett tredjepris i lydnadsklass I

 

Kerstin Hjelm och Dixi fick 161,5p och ett förstapris i lydnadsklass II

 

Christina Olsson och Bizzy fick 227,5p och ett andrapris i lydnadsklass III

Lotta Thorén och Engla fick 201p och ett tredjepris i lydnadsklass III

 

Hanna Borg och Casey fick 256p och ett förstapris i lydnadsklass elit

 

 

 

2014-03-30 Falkenbergs BK

Kerstin Hjelm och Dixi fick 463,25p och ett godkänt resultat i lägreklass spår

Anette Nilsson och Fenja fick 440,75p och ett godkänt resultat i lägreklass spår

 

 

 

2014-03-09 Falkenbergs BK

Lotta Thorén och Engla fick 245p och ett andrapris i lydnadsklass III och en första placering

 

Philippa Falk och Till fick 266 och ett förstapris i lydnadsklass elit

Maria Ljungdahl och Elite fick 234,5p och ett andrapris i lydnadsklass elit

Hanna Borg och Casey fick 233,5p och ett andrapris i lydnadsklass elit

 

 

 

2014-03-08 Falkenbergs BK

Lotta Svensson och Ammi fick 167,5p och ett förstapris i lydnadsklass I

Emilia Svenmyr och Sally fick 147p och ett andrapris i lydnadsklass I

 

 

 

Agility DM

Emmelie Hultman och Pulver tog Guld i small

Hanna Wennersten och Liam tog Guld i medium

Emmelie & Pulver, Fredrika & Chilli, Hanna & Liam, Rebecka & Castor tog lag-GULD

 

 

 

2013-10-26 Falkenbergs BK

Kerstin Hjelm och Dixi fick 171p och ett förstapris i lydnadsklass I och en tredje placering

Louise Frumerie och Esther fick 168p och ett förstapris i lydnadsklass I

Kinny Tell och Isak fick 144p och ett andrapris i lydnadsklass I

Emilia Svenmyr och Sally fick 135p i och ett tredjepris i lydnadsklass I

Agneta Magnusson och Rosa fick 123p och ett tredjepris i lydnadsklass I

 

Anette Nilsson och Fenja fick 150,5p och ett andrapris i lydnadsklass II

 

Jannike Schander och Malin fick 194p och ett tredjepris i lydnadsklass III

 

Hanna Borg och Casey fick 269,5p och ett förstapris i lydnadsklass elit

 

 

 

2013-10-14 Helsingsborgs BK

Cajsa Johansson och Selma fick 82p i rallylydnad mästarklass och blev kvalificerade

 

 

 

2013-10-06

Christina Gustafsson och Olle blev uppflyttade till lägreklass spår med 247p

 

 

 

2013-09-29 Lund

Lotta Thorén och Engla fick 83p i rallylydnad mästarklass och titulerar sig nu Rallylydnadsmästare, RLD M

 

 

 

2013-09-23 Lund

Lotta Thorén och Belsie fick 89p i rallylydnad fortsättning och titulerar sig nu RLD F

 

 

 

2013-09-21 Falkenbergs BK

Anki Johnsson och Zelda fick 82p i rallylydnad nybörjarklass och blev kvalificerade

 

Lotta Thorén och Belsie fick 93p i rallylydnad fortsättning och blev kvalificerade

 

Hanna Nilsson och Tequila fick 9p i rallylydnad avancerad och blev kvalificerade

Camilla Malmlöf och Molly fick 70p i rallylydnad avancerad och blev kvalificerade

 

Lotta Thorén och Engla fick 92p i rallylydnad mästare och blev kvalificerade

Hanna Nilsson och Baily fick 87p i rallylydnad mästare och blev kvalificerade

 

 

 

2013-09-15 Laholms BK

Falkenbergslaget bestående av Karin med Nixon, Kerstin med Lady, Kinny med Isak och Louise med Esther kom på en mycket fin bronsplats

 

 

 

2013-09-14 Oskarströms BK

Annika Svensson-Wilson och Jänta blev uppflyttade till högreklass skydd med 465,25p och en förstaplacering

 

 

 

2013-09-08

Christina Gustafsson och Olle fick ett förstapris i lydnadsklass I med 176,5p

 

 

 

2013-08-31 Falkenbergs BK

Kinny Tell och Isak fick 173p och ett förstapris i lydnadsklass I och en första placering

Louise Frumerie och Esther fick 169p och ett förstapris i lydnadsklass I

Christina Olsson och Chas fick 162,5p och ett förstapris i lydnadsklass I

Anna Furuholm Karlsson och Lexus fick 162p och ett förstapris i lydnadsklass I

Jannike Schander och Morgan fick 151,5p och ett andrapris i lydnadsklass I

 

Karin Svensson och Nixon fick 254,5p och blev uppflyttade till lägreklass spår

Anette Nilsson och Feja fick 242p och blev uppflyttade till lägreklass spår

Kerstin Hjelm och Dixi fick 219,5p och blev godkända i appellklass spår

Lotta Svensson och Nemo fick 164p och blev godkända i appellklass spår

 

 

 

2013-06-29

Christina Gustavsson och Olle tog sitt tredje förstapris i viltspår och titulerar sig Svensk viltspårchampion

 

 

 

2013-06-24

Lotta Svensson och Nemo tog sitt tredje förstapris i viltspår och titulerar sig Svensk viltspårchampion

 

 

 

2013-06-06 Falkenbergs BK

Kinny Tell och Isak fick 179p och ett förstapris i lydnadsklass I och en andra placering

 

Lars Nilsson och Havana fick 159,5p och ett andrapris i lydnadsklass II

 

Christina Olsson och Bizzy fick 245,5 och ett andrapris i lydnadsklass III och en andra placering

Lotta Thorén och Engla fick 211p och ett tredjepris i lydnadsklass III

 

Hanna Nilsson och Bacardi fick 264p och ett förstapris i lydnadsklass elit och en första placering

Hanna Borg och Casey fick 249,5p i lydnadsklass elit

 

 

 

2013-05-19

Lotta Svensson med Nemo och Carl-Henrik Terho Karlsson med Fang klarade certifieringen och blev godkända patrullhundar Försvarsmakten

 

 

 

2013-05-11 Laholms BK

Cissi Arvidsson och Mini fick 187p och ett förstapris i lydnadsklass II och en andra plats

 

 

 

2013-05-05 Halmstad BK Bruks DM

Fredrik Wibäck och I-or fick certpoäng i elitklass spår med 558p och en 6:e placering

 

 

 

2013-05-03 Falkenbergs BK lydnads DM i Halmstad

Hanna Nilsson och Bacardi fick 271,5p och ett förstapris i lydnadsklass elit och klassvinst och därmed DISTRIKTSMÄSTARE i lydnad

Hanna Borg och Casey fick ett andrapris i lydnadsklass elit med 242,5p och en tredje placering

Fredrik Wibäck och I-or fick ett tredjepris i lydnadsklass elit med 201p och en tredje placering

 

 

 

2013-04-28

Hanna Nilsson och Xanté tog ett förstapris i lydnadsklass II med 179,5p

 

 

 

2013-04-28 SBK Halmstad-avd

Cissi Arvidsson och Mini fick 301p och blev uppflyttade till lägreklass spår med 301,5p och klassvinst

 

 

 

2013-04-13 Oskarströms BK

Rebecka Jägryd och Sina tog sitt sista förstapris i lydnadsklass I med 160p och kan nu titulera sig LPI

 

 

 

2013-02-23 Falkenbergs BK

Rebecka Jägryd och Sina fick ett förstapris i lydnadsklass I med 185p och en andra placering

Lars Nilsson och Havana fick ett förstapris i lydnadsklass I med 174,5p

 

Maria Ljungdahl och Elite fick ett andrapris i lydnadsklass II med 156p och en delad tredje placering

 

Hanna Borg och Casey fick ett förstapris i lydnadsklass elit med 270,5p och en andra placering

Jenny Wibäck och I-or fick ett andrapris i lydnadsklass elit med 247p och en tredje placering

Hanna Nilsson och Tequila fick ett andrapris i lydnadsklass elit med 246,5p

 

 

 

2012-12-16 Stora Stockholm

Hanna Nilsson och Baccardi fick ett förstapris i lydnadsklass elit med 269p reserv CACIOB och en andra placering

 

 

 

2012-12-02 Varbergs BK

Karin Svensson och Nixon blev godkända i appellklass spår med 168,5p

 

 

 

2012-12-01 Varbergs BK

Rebecka Jägryd och Sina fick ett förstapris i lydnadsklass I med 182,5p och en andra placering

Karin Svensson och Nixon fick ett tredjepris i lydnadsklass I med 139,5p

Anna Furuholm Karlsson och Lexus fick ett tredjepris i lydnadsklass I med 125p

Christina Olsson och Chas fick ett tredjepris i lydnadsklass I med 110p

 

Anette Nilsson och Kompeace fick ett förstapris i lydnadsklass II med 170,5p och en tredje placering

 

Anette Hultén och Saga fick ett tredjepris i lydnadsklass III med 217,5p

 

Ingrid Salomonsson och Elis fick ett tredjepris i lydnadsklass elit med 211,5p

 

 

 

2012-11-10 Göteborg-Mölndal BK

Jenny Wibäck och I-or fick ett förstapris i lydnadsklass elit med 288,5 poäng och en förstaplacering.

 

 

 

2012-10-27 Falkenbergs BK

Ann Catrin Ulfsdotter och Besta fick 169p och ett förstapris i lydnadsklass I

 

Hanna Nilsson och Tequila fick 267p och ett förstapris i lydnadsklass III

Jannike Schander och Malin fick 214,5p och ett tredjepris i lydnadsklass III

 

Jenny Wibäck och I-or fick 208,5p och ett tredjepris i lydnadsklass elit

Hanna Borg och Casey fick 194,5p och ett tredjepris i lydnadsklass elit

 

 

 

2012-10-20 Halmstad BK

Grattis till Falkenbergslaget för en väl genomförd Hallandskamp och som slutade på en 5:e plats

Laget bestod av Tim med Atlas, Karin med Nixon och Helén med Beda

 

Ett extra grattis till Tim och Atlas som hade samma poäng, 234, som bästa appellekipage men p.g.a att det andra ekipaget hade bättre poäng i specialen fick nöja sig med en andra placering.

 Tack SBK Halmstad-avd för genomfört arrangemang och ett speciellt tack till Tina som fick dra det stora lasset helt ensam.

 

 

 

2012-10-20 Falkenbergs BK Klubbmästerskap i Agility

Anette Nilsson och Kompeace klubbmästare i small 2012

Ola Bergh och Dixie klubbmästare i medium 2012

Hanna Wennersten med Chilli klubbmästare i large 2012

 

 

 

2012-10-14 Danderyd-Täby BK

Annika Svensson-Wilson och Jänta blev godkända i lägreklass skydd med 434,75p och en andraplacering

 

 

 

2012-10-06 Smålandsstenar BK

Anette Hultén och Thelma fick ett förstapris i lydnadsklass I med 171p och en andra placering

Rebecka Jägryd och Sina fick ett andrapris i lydnadsklass I med 149p och en tredje placering

 

 

 

2012-09-30 Kinds BK

Annika Svensson-Wilson och Jänta blev godkända i lägreklass skydd med 379p och en förstaplacering

 

 

 

2012-09-23 Falkenbergs BK, Hallandsmästerskapen i agility

Falkenbergslaget Falkenberg 2 kom på en 3:e placering i lagtävlingen. Laget innehåller Silje & Tea, Gunnar & Nemo, Julia & Leia, Jörgen & Skott

 

Hanna Wennersten och Kompeace kom på 3:e plac i small

 

Julia Hermansson och Leia kom på 7:e plac i large

 

 

 

2012-09-22 Falkenbergs BK

Freda Thimell och Disa blev kvalificerade i rallylydnad nybörjarklass med 78p

 

Lotta Thorén och Engla blev kvalificerade i rallylydnad avancerad klass med 79p

 

 

 

2012-09-14--16 Tånga Hed, Vårgårda

Ursula Möller och Kajsa som kom på 11 placering på Rallylydnads SM med 171p. Dagen innan hade de kvalat in med 191p!!

 

 

 

2012-09-09 Höganäs BK

Sylvia Johansson och Smilla fick godkänt resultat i rallylydnad fortsättning med 98p och en förstaplacering samt klubbmästare SSPK. De kan nu titulera sig RLD R

Sylvia Johansson och Akki fick godkänt resultat i rallylydnad fortsättning med 94p

 

 

 

2012-09-09 Falkenbergs BK

Karin Svensson och Nixon blev godkända i appellklass spår med 162,5p

 

 

 

2012-08-19 Nordiska Mästerskapen Bjerke, Oslo

GRATTIS till Hanna Wennersten och Liam som var med och tog lagguld på Nordiska Mästerskapen i agility small

samt till bronsmedaljen i individuellt small

 

 

 

2012-08-03 Falkenbergs BK

Jennie Bruhn och Cesar fick 95p i rallylydnad nybörjarklass och blev kvalificerade på en delad 3:e plats

 

 

 

STORT GRATTIS till Hanna Wennersten Nilsson och Liam som blivit uttagna för att representera Sverige på Nordiska mästerskapen i Bjerke, Oslo den 19 augusti

 

 

 

2012-07-01 Oskarström BK

Hilma Ljungdahl och Maja vann agilityklass 2 medium

 

 

 

2012-06-29 Värnamo BK

Maria Ljungdahl och Maja fick ett förstapris i lydnadsklass 1 med 179p och en 1:a placering

 

 

 

2012-06-06 Falkenbergs BK

Jennie Bruhn och Cesar fick 159p och ett andrapris i lydnadsklass I. Aj så nära

Helén Andersson och Beda fick 150,5p och ett andrapris i lydnadsklass I

 

Anna Andrén och Qookie fick 146,5p och ett andrapris i lydnadsklass II

 

Hanna Borg och Casey fick 283p och ett förstapris i lydnadsklass elit och hamnade på 3:e placering

 

 

 

2012-06 Gislaved-Västbo BK

Jannike  Schander och Malin blev godkända i högreklass spår med 375,5p och en 5:e placering

 

 

 

2012-05-20 Falkenbergs BK

Kerstin Hjelm och Ztacy fick 90p i rallylydnad nybörjarklass och blev kvalificerande

Lotta Thorén och Belsie fick 87p i rallylydnad nybörjarklass och blev kvalificerande

 

Lotta Thorén och Engla fick 88p i rallylydnad fortsättningsklass och blev kvalificerande

Camilla Malmlöf och Molly fick 86p i rallylydnad fortsättningsklass och blev kvalificerande

Cajsa Johansson och Selma fick 79p i rallylydnad fortsättningsklass och blev kvalificerande

 

Mona Karlsson och Ella fick 93p i rallylydnad avancerad klass och blev kvalificerande

 

 

 

2012-05-13 Ullareds BK lydnads DM

Philippa Falk och Kelly kom på en finfin 3:e placering.
Falkenbergslaget, Elis och hans flickor kom precis utanför prispallen och slutade 4:a

 

Annika Svensson-Wilson och Jänta fick ett förstapris i lydnadsklass III med 258p och förstaplacering

 

Philippa Falk och Kelly fick ett tredjepris i lydnadsklass elit med 212p och en fjärdeplacering

Ingrid Salomonsson och Elis fick ett tredjepris i lydnadsklass elit med 192,5p och en sjätteplacering

 

 

 

2012-03-31 Falkenbergs BK

Annika Svensson-Wilson och Jänta fick 457p och ett godkänt resultat i högre klass spår

Ingrid Salomonsson och Elis fick 442,75p och ett godkänt resultat i högreklass spår

Jörgen Gustafsson och Sigge fick 344 och ett godkänt resultat i högre klass spår

 

 

 

2012-03-05 Tjörns BK

Jenny Wibäck och Rudolf fick ett förstapris i lydnadsklass III, med 266 poäng och en förstaplacering.

 

Fredrik Wibäck och I-or fick ett förstapris i lydnadsklass Elit, med 272 poäng och en tredjeplacering.

 

 

 

2012-02-04 Falkenbergs BK

Maria Ljungdahl och Maya fick ett förstapris i lydnadsklass I med 176p och en tredjeplacering

 

Maria Ljungdahl och Piraya fick ett förstapris i lydnadsklass II med 178,5p och en andraplacering

Anette Nilsson och Kompeace fick ett andrapris i lydnadsklass II med 146,5p

 

Fredrik Wibäck och I-Or och ett förstapris i lydnadsklass elit med 285p och en tredjeplacering

 

 

 

2012-01-08 Österåkers BK

Hanna Wennersten och Liam blev Svensk agilitychampion och kvalificerad för SM 2012

 

 

 

2011-12-03 Ale BK

 Ursula Möller och gårdshunden Kajsa blev Sveriges första ekipage att knipa titeln RallylydnadsMästare

 

 

 

2011-11-27 Varbergs BK

Anette Hultén och Saga blev uppflyttade till lägreklass spår med 245,5p

 

 

 

2011-10-22 Falkenbergs BK

Fredrik Wibäck & I-or fick ett förstapris i lydnadsklass elit med 287p och en förstaplats.

 

 

 

2011-10-02 Marks BK

Sylvia Johansson och Akki fick 98p och godkänt resultat i rallylydnad nybörjarklass

Sylvia Johansson och Smilla fick 88p och godkänt resultat i rallylydnad nybörjarklass

Sylvia Johansson och Smilla fick 82p och godkänt resultat i rallylydnad nybörjarklass och är uppflyttade till fortsättningsklass. De titulerar sig nu RLDN

 

 

 

2011-09-24 Falkenbergs BK

Jenny Wibäck och I-or fick certpoäng i elitklass spår DM med 564,25p och en tredjeplats.
 

 

 

2011-09-04 Herrljunga BK

Annika Svensson-Wilson och Jänta blev uppflyttade till högreklass spår med 474p

 

 

 

2011-09-03 Schäferhundsklubben Halmstad

Anette Hultén och Saga tog sitt tredje första pris i lydnadsklass II med 160p och en andra placering. De kan nu titulera sig LP II.

 

 

 

2011-08-07 Tranås BK

Alexandra Hoff och Tyke fick godkänt resultat i elitklass spår med 516p och en fjärdeplacering.

 

 

 

2011-08-06 Falköpings BK

Alexandra Hoff och Tyke debuterade i elitklass spår och 562,5p och certpoäng.

 

 

 

2011-07-31 Halmstads BK

Helena Svensson och Spira vann lydnadsklass III med 264p och ett förstapris

 

 

 

2011-07-30 Halmstads BK

Helena Svensson och Spira vann lydnadsklass II med 182,5p och ett förstapris

 

 

 

2011-07-16 Falkenbergs BK

Kinny Tell och Isak fick ett andrapris i lydnadsklass I med 147,5p.

 

Christina Olsson och Bizzy fick ett tredjepris i lydnadsklass III med 219p och en tredje placering.

 

Fredrik Wibäck & I-or fick ett andrapris i lydnadsklass elit med 226,5p och en tredjeplats.

Ingrid Salomonsson & Elis fick ett andrapris i lydnadsklass elit med 224,5p.

 

 

 

2011-07-02 Varbergs BK Midnattsbocken

Helena Svensson och Spira vann lydnadsklass I med 187p och ett förstapris

 

Annika Svensson-Wilson och Jänta tog sitt tredje förstapris i lydnadsklass II med 167,5p och kan nu titulera sig LPII

Anette Hultén och Saga fick ett förstapris i lydnadsklass II med 171p och en tredjeplats.

 

 

 

2011-17--19 SM Lydnad och Agility

Hanna Wennersten och Kompeace 9:e plats small

Marie Hansson och Zoe 18:e plats agility small

 

 

Team Arrak i lag large som tog Guld, med Jörgen och Zack, Micke och Essi

 

 

Fredrik Wibäck och I-or som kom på delad 40:e plats på 237,75p i lydnaden

 

Här hittar du resterande resultat från SM

 

 

 

2011-06-06 Falkenbergs BK

Sara Johansson och Mio vann lydnadsklass I med 181,5p och ett förstapris.

Jennie Bruhn och Ceasar fick ett andrapris i lydnadsklass I med 156,5p.

Maria Ljungdahl och Charmer Wins Morning Sun fick ett andrapris i lydnadsklass I med 148p.

 

Jörgen Gustafsson och Sigge fick ett andrapris i lydnadsklass II med 154p.

Anette Hultén och Saga fick ett andrapris i lydnadsklass II med 151p.

 

Philippa Falk och Waikiki´s Ohana Aurora fick ett andrapris i lydnadsklass III med 227p och en förstaplats.

 

Ingrid Salomonsson och Elis fick ett andrapris i lydnadsklass elit med 245,5p och en andraplats.

 

 

 

2011-06-02 Falkenbergs BK

Florence Andersson och Ciri fick 197,5p och blev godkända i appellklass spår.

 

 

 

2011-05-29 Marks BK

Anette Hultén och Saga fick ett förstapris i lydnadsklass II med 175p och en förstaplats.

 

 

 

2011-05-22 Ullareds BK

Annika Svensson-Wilson och Jänta fick ett förstapris i lydnadsklass II med 181,5p och en förstaplats

Peter Käll och Rosso fick ett förstapris i lydnadsklass II med 166p och en tredjeplats.

 

 

 

2011-04-22 Nynäshamns BK

Annika Svensson-Wilson och Jänta tog ett förstapris i lydnadsklass II med 170p och en tredjeplacering

 

 

 

2011-04-03 Falkenbergs BK

Ingrid Salomonsson och Elis blev uppflyttade till högre klass spår med 529p och en 1:a plats

Jannike Schander & Newstorys Pinja blev uppflyttade till högre klass spår med 476.75 och en 2:a plats

 

 

 

2011-04-02 Falkenbergs BK

Alexandra Hoff och Tyke blev uppflyttade till elitklass spår med 536,75p och en 1:a plats

Maria Ljungdahl och Sandvretens Piraya blev godkända i högre klass spår med 510,5p

Anette Nilsson och Castor blev godkända i högre klass spår med 469,25p

 

 

 

2011-02-27 Ljungby BK

Fredrik Wibäck och I-Or fick ett förstapris i lydnadsklass elit med 291 och en 1:a plats

 

 

 

2011-01-29 Falkenbergs BK

Philippa Falk och Waikiki´s Ohana Aurora fick ett förstapris i lydnadsklass II med 188,5p och en 2:a plats

 

Fredrik Wibäck och I-Or fick ett förstapris i lydnadsklass elit med 259 och en 3:e plats

 

 

 

2010-11-20 Gislaved

Jenny Wibäck och Rudolf fick ett förstapris i II:an med 186,5p och en förstaplats.

 

Fredrik Wibäck och I-or fick ett förstapris i lydnadsklass elit med 290,5p och en förstaplats.

 

 

 

2010-11-12 GMBK

Jenny Wibäck och Rudolf fick ett förstapris i I:an med 179p och en andra plats.

 

Fredrik Wibäck och I-or fick ett förstapris i lydnadsklass elit med 267p och en förstaplats.

 

 

 

2010-10-31 Ängelholms BK

Annika Svensson-Wilson och Jänta tog sitt tredje förstapris i 1:an med 181p och kan nu titulera sig LPI

 

 

 

2010-10-23 Falkenbergs BK

Fridrik Wibäck och I-Or fick ett förstapris i lydnadsklass elit med 279p och en förstaplats

 

 

 

2010-10-17 Göinge-Broby

Peter Käll och Rosso blev godkända i lägreklass spår med 441p.

 

 

 

2010-10-09 Roslagens BK

Annika Svensson-Wilson och Jänta fick ett förstapris i 1:an med 185,5p och en förstaplats

 

 

 

2010-10-03 Falkenbergs BK, Hallandskampen

Stort grattis till Falkenbergslaget som kom på en 2:a plats med följande ekipage

Appellklass Christina & Bizzy och Fredriqa & Xenia

Lydnadsklass I Kinni & Isak och Mona och Ella

 

 

 

2010-09-11 Ale BK

Annika Svensson-Wilson och Jänta fick ett förstapris i 1:an med 161,5p och en andraplats

 

 

 

2010-09-05 Varbergs BK

Ingrid Salomonsson och Elis med hjälpförare Britt blev uppflyttade till högreklass rapport med 505p och en 1:a plats

 

 

 

2010-09-05 Kinds BK

Alex Hoff och Tyke blev uppflyttade till högreklass spår med 476,75p och en 1:a plats

 

 

 

2010-08-29 Falkenbergs BK

Maria Ljungdahl & Sandvretens Piraya blev uppflyttade till lägreklass spår med 194p och en 2:a plats

Philippa Falk & Waikiki´s Ohana Aurora blev uppflyttade till lägreklass spår med 254,25p

Eva johansson & Latitud FiveStar-Beam blev godkända i appellklass spår med 189,25p

 

 

 

2010-08-28 Borås BK

Alex Hoff och Tyke tog ytterligare en pinne i hoppklass 2 och kom på en 1:a plats

 

 

 

10-08-07 Sydöstra Skånes BK

Sofia Olsson och Casey tog sitt sista hoppcert och är nu även hoppchampion.

 

 

 

10-08-01 Halmstad

Alex Hoff och Tyke tog sin första pinne i hoppklass 2 och kom på en 1:a plats.

 

 

 

10-07-31 Halmstad

Alex Hoff och Tyke tog sin sista pinne i hoppklass 1 och är nu uppflyttade till hopp 2.

Sofia Olsson och Casey tog sitt sista agilitycert och är nu Svensk Agilitychampion.

 

 

 

 

2010-07-28 Oxie BK

Sofia Olsson och Casey tog sitt andra agilitycert med en 5:e placering.

 

 

 

2010-07-18 Ulricehamns

Alex Hoff och Tyke tog sin andra pinne i hoppklass 1.

 

 

 

2010-07-17 Falkenbergs BK

Carola Carlsson och Astor fick sitt sista förstapris i l:an med 180,5 och kom 3:a. De kan nu titulera sig LPI

Philippa Falk och Waikiki´s Ohana Aurora fick ett förstapris i I:an med 176p.

Jörgen Gustafsson och Sigge fick ett förstapris i I:an med 175,5p.

Fredriqa Danheimer och Xenia fick sitt sista första pris i I:an med 163p. De är nu LPI

Eva Johansson och Latitud FiveStar Beam fick ett förstapris i I:an med 163p.

 

 

 

2010-07-04 Karlskrona

Alexandra Hoff och Tyke tog sin första pinne i hoppklass 1

 

 

 

2010-07-03 Varbergs BK, Midnattsbocken

Fredriqa Danheimer och Xenia fick ett första pris i I:an med 165,5p

 

Ingrid Salomonsson & Elis fick ett förstapris i III:an med 282p och vann klassen

 

 

 

2010-06-18--20 Lydnads och Agility SM i Karlstad

 

Marie Hansson med sina hundar Zoe och Fiona tog lagguld i small tillsammans med sitt lag ADVANCE KNOCK-OUT och kan titulera sig Svenska Mästare!

 

Jenny Damm och Elvis kom på silverplats i agility large!

Övriga reslutat finns på SM-sidan

 

 

 

2010-06-06 Falkenbergs BK

Philippa Falk och Waikiki´s Ohana Aurora fick ett första pris i I:an med 180p och vann klassen

Ulla-Carin Hemmingsson & Oxi fick ett förstapris i I:an med 177,5p och kom 3:a

Anette Hultén & Susedalens Something Unique fick ett förstapris i I:an med 172p

 

Siv Bergström och Saga fick ett förstapris i II:an med 180,5p och vann klassen

Christina Gustafsson & Goa Amadeus fick ett första pris i II:an med 178,5p och kom 2:a

 

Ingrid Salomonsson & Elis fick ett andrapris i III:an med 254,5p (ack så nära) och vann klassen

 

 

 

2010-05-13 Roslagens BK

Annika Svensson-Wilson och Jänta blev godkända i appellklass sök med 205p och en förstaplats

 

 

 

2010-05-01 Oskarström BK Agility DM

Johan Eriksson och Frodo blev distriktsmästare i Large

Marie Hansson och Fiona fick en fin silverplats i Small

 

 

 

2010-04-18 Helsingborg BK

Cissi, Magnus och Ante blev godkända i högreklass rapport med 457,5p.

 

 

 

2010-04-17 Varbergs BK

Cissi Arvidsson och Ante blev godkända i elitklass spår med 513p.

 

 

 

2010-03-28 Helsingborgs BK

Annika Svensson-Wilson och Jänta blev uppflyttade till lägreklass spår med 253,75p och en förstaplats.

 

 

 

2010-03-27 Hässleholm BK

Peter Käll och Rosso blev godkända i appellklass spår med 210p.

 

 

 

2010-02-07 Sävsjö BK

Fredrik Wibäck och I-or tog sista förstapriset i elit och kan nu titulera sig SE LCH.

Detta med 276p och en 2:a plats.

 

 

 

2010-01-23 Värnamo

Fredrik Wibäck och I-or fick ett förstapris i elitklass med 283,5p.

 

 

 

2009-12-26 Kungsbacka BK

Cissi Arvidsson och Ante tog sista förstapris i II:an med 183p och är nu LPII

 

 

 

2009-12-13 SBK Göteborg-avd

Fredrik Wibäck och I-Or fick ett första pris i elitklass med 273p och klassvinst.

 

 

 

2009-12-06 Varbergs BK

Helena Svensson och Spira blev uppflyttade till lägreklass spår med 295,25 och en 1:a placering.

 

 

 

2009-12-05 Varbergs BK

Fredriqa Danheimer och Xenia fick ett första pris i I:an med 174p och blev 2:a..

 

 

 

2009-11-15 Marks BK

Cissi Arvidsson och Ante fick ett första pris i II:an med 175,5p.

 

 

 

2009-11-08 Falkenbergs BK

Kerstin Hjelm och Ztacy blev godkända i högreklass sök med 400,75p och blev 3:a

 

 

 

2009-10-10 Öströö

I-or blev godkänd vallhund, bra jobbat Fredrik.

 

 

 

2009-10-03 Varbergs BK

Falkenbergslaget besående av, Carola, Christin, Majwi och Peter kom på en tredje plats i Hallandskampen.

Bra kämpat!!!

 

 

 

2009-09-20 agility VM i Österrike

Åsa Söderman och Erik var med och tog silver i lag small

 

 

 

2009-09-12 Falkenbergs BK

Siv Bergström och Saga blev uppflyttade till lägreklass med 285,75p och 1:a placering.

Philippa Falk och Latitud Framkie Beam blev uppflyttade till lägreklass med 257,25p.

Jörgen Gustafsson och Sigge blev uppflyttade till lägreklass med 225,5p.

Anna Landqvist och Mongrel´s King Kirkham blev godkända i appellklass med 174,5p.

 

 

 

2009-08-22 Bjuvs BK

Sickan, Goa-Amadeus, blev Svensk Utställningschampion. BIR, BIS 2:a Snyggt jobbat Christina & Jörgen

 

 

 

090801 Oskarström BK

Cissi Arvidsson och Ante fick ett förstapris i II:an med 183,5p och vann klassen.

 

 

 

2009-06-13--14

Hanna Wennersten Nilsson än en gång 2:a med Stumpen individuellt i small.

Marie Hansson och hennes Zoe blev 4:a individuellt i small.

                                       


Hanna & Stumpen
 

Marie & Zoe

 

 

 

2009-06-06 Falkenbergs BK

Siv Bergström och Saga vann lydnadsklass I med 180p och fick ett första pris.

Philippa Falk och Latitud Frankie Beam fick ett första pris i I:an med 168p.

Carola Carlsson och Astor fick ett förstapris i I:an med 164,5p.

 

Sven-Ola Bergström och Qookie vann lydnadsklass II med 165p och ett första pris.

 

 

 

2009-05-17 Ullareds BK

Cissi, Magnus och Ante blev uppflyttade till högreklass rapport med 576p och vann klassen

 

 

 

2009-05-03 Ulricehamns BK

Alexandra Hoff och Tyke blev uppflyttade till lägreklass spår med 255,5p och en 3:e placering

 

 

 

2009-04-26 Kungälv BK

Helena Svensson och Baidoff fick sitt tredje cert i elitklass spår med 569 och kan nu titulera sig Svensk SpårChampion!!

 

 

 

2009-04-05

Sylvia Johansson och Smilla har tävlat i öppenklass viltspår och fick sitt sista 1:a pris. De kan nu titulera sig Svensk viltspårchampion.

 

 

 

2009-04-05 Ängelholms BK

Helena och Baidoff tävlade elitklass spår och fick cert med 570,5p.

Nu är det bara 1 kvar!

 

 

 

2009-04-04 Oskarström BK

Alexandra Hoff och Tyke fick ett förstapris i I:an med 168,5p

 

 

 

2009-04-04 Stenungsunds BK

Helena och Baidoff fick certpoäng i elitklass spår med 582,75p.

 

 

 

2009-03-29 Göinge Broby

Helena Svensson och Baidoff fick certpoäng i elitklass spår med 576p.

 

 

 

2009-03-29 Falkenbergs BK

Sara Johansson och Utwo blev uppflyttade till elitklass spår med 504,5p.

Jörgen Gustafsson och Sickan blev godkända i högreklass spår med 411,5p.

Eva Johansson och Love blev godkända i högreklass spår med 376p.

 

 

 

2009-03-28 Falkenbergs BK

Helena Svensson och Baidoff fick cert och vann elitklass spår med 599,25p

Fredrik Wibäck och I-or fick certpoäng i elitklass spår med 529,25p

 

 

 

2009-03-21 Falkenbergs BK

Sara Johansson och Essi blev uppflyttade till högreklass spår med 512p.

Anette Nilsson och Castor blev uppflyttade till högreklass spår med 495,25p

 

 

 

2008-11-29 Varbergs BK

Anette Nilsson och Castor fick ett förstapris i I:an 170,5p och kan nu titulera sig LPI

 

 

 

2008-10-25 Falkenbergs BK

Hanna Wennersten Nilsson och Kompeace fick ett förstapris i I:an med 183,5p och en 1:a placering

 

Ingrid Salomonsson och Elis fick ett förstapris i II:an med 177,5p och en 3:e placering

 

 

 

2008-10-11 Helsingborg

Hanna Wennersten Nilsson och Kompeace och fick ett förstapris i I:an med 184p och en 3:e placering.

Anette Nilsson och Castor fick ett förstapris i I:an med 176p och 6:e placering.

 

 

 

2008-09-28 Falkenbergs BK

Ola Bergström och Qookie blev uppflyttade till elitklass spår med 489,25p och en 2:a placering.

Annika Svensson-Wilson och Mel blev godkända i högreklass spår med 390,5p.

 

 

 

2008-09-27 Falkenbergs BK

Magda Svärdeborg och Mixxie blev uppflyttade till högreklass spår med 478,75p och en 3:e placering.

Jörgen Gustavsson och Goa Amadeus blev uppflyttade till högreklass spår med 456p.

 

 

2008-09-26 Göteborg-Mölndal BK

Fredrik Wibäck och I-or fick ett första pris i lydnadsklass III med 273p och en 1:a placering.

 

 

 

2008 agility VM

Åsa Söderman och Erik tog brons i individuell small

 

 

 

2008-09-23

Sylvia Johansson och Smilla har fått ett 1:a pris på ordinarie viltspår öppenklass.

 

 

 

2008-09-20--21 Varberg

Monica Eringskog och Nero vann SM för räddningshundar i ruinsök med 505p.

 

 

 

2008-09-21 Borås BK

Cecilia Arvidsson och Ante blev uppflyttade till elitklass spår med 512,75p.

 

 

 

2008-09-20 Partille

Sylvia Johansson och Smilla har varit på exteriörbeskrivning och blivit godkända. De kan nu lägga till titeln Korad.

 

 

 

2008-09-16

Sylvia Johansson och Smilla har varit ute i rörligt viltspår öppenklass. Resultatet blev 1:a pris med HP

 

 

 

2008-09-14 Färgelanda

 

Christina Olsson och Bizzy blev uppflyttade till lägreklass spår med 236p och kom 2:a.

 

 

 

2008-09-13 Melleruds BK

Ursula Möller och Kajsa fick sitt tredje förstapris i lydnadsklass elit med 258,5p. De kan nu titulera sig Svensk Lydnadschampion

 

 

 

2008-09-06 Varbergs BK

 

Sara Johansson och Utwo blev godkända med 422,5p i elitklass sök

 

 

 

2008-09-06 Falkenbergs BK

 

Sara Johansson och Essi blev uppflyttade till lägreklass spår med 301p och en 2:a plats

Ingrid Salomonsson och Ellis blev uppflyttade till lägreklass spår med 243p.

 

 

 

2008-08-16 Oskarströms BK

 

Anette Nilsson och Castor fick 163p och ett förstapris i I:an

 

Christina Olsson och Bizzy fick 167p och ett förstapris i II:an. De kan nu titulera sig LPII

 

 

 

2008-07-19 Falkenbergs BK

 

Cecilia Arvidsson och Ante fick ett förstapris i I:an med 195,5p och blev 1:a. De kan nu titulera sig LPI

Ingrid Salomonsson och Ellis fick ett förstapris i I:an med 169p

 

 

 

2008-07-03

 

Gull-Marie Miocic och Sanni tog sitt tredje förstapris i rörligt öppenklass viltspår.

De kan nu titulera sig Svensk Viltspårs Champion

 

 

 

2008-06-26

 

Gull-Marie Miocic och Elli tog ett förstapris i öppenklass rörligt viltspår.
De har nu blivit Svensk Viltspårs Champion

 

 

 

2008-06-06 Falkenbergs BK

 

Cecilia Arvidsson och Ante fick ett förstapris i I:an med 189p och blev 1:a.

Fredrika Jonasson och Chili fick ett förstapris i I:an med 181,5p och blev 2:a.

Majwi Paulsson och Arvid fick ett förstapris i I:an med 171,5p.

Josefin Henriksson och Lufsen fick ett andrapris i I:an med 157p.

 

Sara Johansson och Milton fick ett förstapris i II:an med 175,5p och blev 1:a. De kan nu titulera sig LPII

 

 

 

2008-05-25 Melleruds BK

 

Ursula Möller och Kajsa fick ett förstapris i lydnadsklass elit med 269,5p.

 

 

 

2008-05-24 Varbergs BK

 

Sylvia Johansson och Smilla har gjort godkänt MT för Korning.

 

 

 

2008-05-10--11 Halmstad

 

Magda Svärdeborg och Mixxie blev 2:a i Bevaknings DM.

 

 

 

2008-05-04 Roslagens BK

 

Annika Svensson-Wilson och Mel fick 459,25p och ytterligare en uppflyttning till högreklass rapport. Det blev en 3:e placering.

 

 

 

2008-05-01 Smålandsstenar BK

 

Cissi Arvidsson och Ante gjorde debut i I:an med 182p och ett förstapris. De blev 1:a

 

 

 

2008-05-01 Stockholms södra BK

 

Annika Svensson-Wilson och Mel blev uppflyttade till högreklass rapport med 501,5p.

 

 

 

2008-04-30

 

Sylvia Johansson och Smilla har avlagt godkänt anlagsprov i viltspår.

 

 

 

2008-04-27 Varbergs BK

 

Sylvia Johansson och Smilla blev godkända i lägreklass spår med 435p.

 

 

 

2008-04-26 Varbergs BK

 

Sara Johansson och Utwo blev godkända med 414,5p i högreklass spår

 

 

 

2008-04-26 Falkenbergs BK

 

Anette Latynska och Jemilas Tove fick ett förstapris i I:an med 171p och blev 1:a

Josefin Henriksson och Lufsen fick ett förstapris i I:an med 162p och blev 3:a

Elise Johansson och Hugo Boss fick ett andrapris i I:an med 159,5p.

 

Magda Svärdeborg och Mixxie fick ett förstapris i II:an med 178p och blev 2:a

Alexandra Hoff och Reko fick ett förstapris i II:an med 160p

 

 

 

2008-04-12--13 Halmstads BK

 

Sara Johansson och Utwo blev Distriktsmästare i elitklass sök med 445,25p

 

 

 

2008-04-05 Halmstads BK

 

Cecilia Arvidsson och Ante blev uppflyttade till högreklass spår med 496,25p och en 2:a placering

 

 

 

2008-03-23 Göteborgs BK

 

Åsa Söderman och Eije fick ett förstapris i I:an med 195,5p och en 1:a placering

 

 

 

2008-03-01 Varbergs BK

 

Alexandra Hoff och Reko blev uppflyttade till lägreklass spår med 268p och en 2:a placering

 

 

 

2008-02-12 Falkenbergs BK

 

På årsmötet tillkännagavs:

Årets Brukshund            Zita/Ann-Katrin Jacobson

Årets Lydnadshund      Smilla/Sylvia Johansson

Årets Allroundhund       Smilla/Sylvia Johansson

 

2007-12-01 Varbergs BK

Hanna Wennersten Nilsson och Stumpen fick ett första pris i I:an med 163p och kan nu titulera sig LPI

 

2007-11-25 Falkenbergs BK

Resultaten från KlubbMästerskapet finns under Tävlingsresultat

 

2007-11-11 Kungälvs BK

Annika Svensson-Wilson och Mel blev godkända i lägreklass rapport med 471,25p och en 1:a placering.

 

2007-11-11 Falkenbergs BK

Kerstin Hjelm och Ztacy blev godkända i högreklass sök med 353,5p och en 2:a placering.

Sara Johansson och Utwo blev godkända i elitklass sök med 423,5p.

 

2007-11-03 Oskarströms BK

Hanna Wennersten Nilsson och Stumpen fick ett förstapris i I:an med 173p

 

2007-10-27 Falkenbergs BK

Ola Bergström och Qookie fick ett förstapris i I:an med 184,5p och en 2:a placering
Hanna Nilsson och Stumpen fick ett förstapris i I:an med 184,5p

Sara Johansson och Milton fick ett förstapris i II:an med 169p och en 1:a placering

 

2007-10-21 Halmstad BK

Sylvia Johansson och Smilla blev uppflyttade till lägreklass spår med 254p

 

2007-09-23 Marks BK

Ingrid Bengtsson och Pajas fick certpoäng i elitklass spår med 575,25p. Aj så nära.

 

2007-09-20

Sylvia Johansson och Akki har fått godkänt anlagsprov i viltspår.

 

2007-09-07 Varbergs BK

Sara Johansson och Utwo fick 497p och godkänt resultat i elitklass sök.

 

2007-09-08 Falkenbergs BK

Cecilia Arvidsson och Ante blev uppflyttade till lägreklass spår med 308p.
Magda Svärdeborg och Mixxie blev uppflyttade till lägreklass spår med 295,25p.

 

2007-08-18 Oskarström BK

Sylvia Johansson och Smilla fick förstapris i I:an med 171p och kan nu titulera sig LPI.

 

2007-08-11 Halmstad BK

Sylvia Johansson och Smilla fick ett andra pris i lydnadsklass I med 150p.

 

2007-08-04 Laholms BK

Helén Andersson och Siri fick förstapris i I:an med 180,5p.
Sylvia Johansson och Smilla fick förstapris i I:an med 169,5p.

 

2007-07-21 Falkenbergs BK

Magda Svärdeborg och Mixxie fick förstapris i I:an med 180,5p
Sylvia Johansson och Smilla fick förstapris i I:an med 163,5p.
Tina Crafoord och Trazzla fick förstapris i I:an med 162,5p och kan nu titulera sig LPI.
Elisabeth Johansson och Grindsjöns Tiger fick ett andrapris i I:an med 153,5p.

Eva Johansson och Love fick ett förstapris i II:an med 188,5p och kan nu titulera sig LPII.
Ingrid Salomonsson och Allan fick ett förstapris i II:an med 171p
Sara Johansson och Milton fick ett förstapris i II:an med 160,5p.

Sara Johansson och Essi fick ett andrapris i II:an med 241p.

 

2007-07-15 Särna-Idre BK

Ursula Möller och Kajsa fick förstapris i eliten med 274,5p.

 

2007-07-15 Järvsö BK

Janne Svensson och Nikita blev godkända i elitklass spår med 466,5p.

 

2007-07-06 Hudiksvall BK

Janne Svensson och Nikita blev godkända i elitklass spår med 526,5p

 

2007-06-17 Forserums BK

Annika Svensson-Wilson och Mel blev godkända i högreklass spår med 401,25p

 

2007-06-16 Västbo BK

Ola Bergström och Qookie blev uppflyttade från lägreklass spår med 434p och blev placerade 2:a

Sara Johansson och Utwo blev godkända i högreklass spår med 441,75p och blev placerade 2:a

 

2007-06-06 Falkenbergs BK

Ola Bergström och Qookie fick förstapris i I:an med 183p.
Sara Johansson och Milton fick förstapris i I:an med 182p och kan nu titulera sig LPI.
Tina Crafoord och Trazzla fick förstapris i I:an med 163,5p.

Eva Johansson och Love fick förstapris i II:an med 167p.

 

2007-05-19 Roslagens BK

Annika Svensson-Wilson och Mel blev godkända i högreklass spår med 467,5p

 

2007-05-13 GMBK

Ingrid Bengtsson och Pajas fick certpoäng i elitklass spår med 525,5p

 

2007-05-05 Oskarströms BK

Annika Svensson-Wilson och Mel blev godkända i högreklass spår med 383.

 

2007-04-28--29 Falkenbergs BK bruks DM

Sara Johansson och Utwo blev godkända i elitklass sök med 397p och blev 3:a

Ingrid Bengtsson och Pajas fick certpoäng i elitklass spår med 533,5p.
Ann-Katrin Jacobson och Zita fick certpoäng i elitklass spår med 533,5p
Janne Svensson och Nikita blev godkända i elitklass spår med 437,25p

 

2007-04-22 Kinds BK

Ingrid Bengtsson och Pajas blev godkända i elitklass spår med 500p

 

2007-04-22 Marks BK

Helén Andersson och Siri blev uppflyttade till högreklass spår med 456,5p och blev 1:a

 

2007-04-21 Ulricehamns BK

Helén Andersson och Siri blev godkända i lägreklass spår med 426,25p

 

2007-04-21 Lerums BK

Sara Johansson och Milton fick 168,5p och ett förstapris i I:an med placering 3.

 

2007-04-21 Falkenbergs BK

Cecilia Isaksson och Ante gick mentalbeskrivning och fick känd mental status.

 

2007-04-14 Oskarströms BK

Sara Johansson och Milton vann I:an med 186p och ett förstapris.

 

2007-03-31 Bollebygd

Eva Flinck och Cika blev uppflyttade till elitklass spår med 498,5p och vann.

 

2007-03-31 Ängelholms BK

Ann-Katrin Jacobson och Zita vann elitklass spår med 580,5p och cert.
Ingrid Bengtsson och Pajas blev godkända i elitklass spår med 517,5p

 

2007-03-25 Falkenbergs BK

Mona-Stina Halling och Gårdvarens Il Maffia blev godkända i lägreklass spår med 346.25p och blev 3:a

 

2006-12-02 Rådalens BK

Annika Svensson-Wilson och Mel blev uppflyttade till högreklass spår med 449p och blev 2:a

 

2006-11-26 Falkenbergs BK

Resultaten från KlubbMästerskapet finns under Tävlingar & Resultat

 

2006-11-18 Kungälvs BK

Anna Kleingardt och Sally fick 179,5p och ett förstapris med plac 1:a. De kan nu titulera sig LP1.

 

2006-11-10 Mölndals BK

Anna Kleingardt och Sally fick 183,5p och ett förstapris.

 

2006-10-21 Falkenbergs BK

Anna Kleingardt och Sally fick 184.5p och ett förstapris i I:an
Anette Latynska och Gk.vallh. Jemilias Tove fick 165p och ett förstapris i I:an
Mona-Stina Hallin och Gårdvarens II Maffia fick 164p och ett förstapris i I:an
Anna Andersson och Bonnie fick 158p och ett andrapris i I:an
Tina Crafoord och Trazzla fick 155,5p och ett andrapris i I:an
Magda Svärdeborg och Hedeforsens Mixxie fick 132.5p och ett tredjepris i I:an
Michael Johansson och Grindsjön´s Lägjarn fick 105,5p och ett tredjepris i I:an

Siv Bergström och Onni fick 176,5p och ett förstapris i II:an
Linnéa Wober och Sole fick 143.5p och ett andrapris i II:an

Sara Johansson och Essi fick 217p och ett tredjepris i III:an

 

2006-10-01 Skurup

Eva Flinck och Cika uppflyttade till högreklass spår med 562p

 

2006-09-24 Ullareds BK

Janne Svensson och Nikita fick godkänt resultat med 475,25p i högreklass sök och blev placerade 2:a

 

2006-09-23 Falkenbergs BK

Ann-Katrin Jakobson och Zita fick cert i elitklass spår med 593,25p

 

2006-09-17 Falkenbergs BK

Ola Bergström och Qookie blev godkända i appellklass spår med 223,25p
Christina Olsson och Bizzy  blev godkända i appellklass spår med 208,25p

 

2006-09-10 Falkenbergs BK

Elisabeth Johansson och Grindsjöns Tiger fick 405,25p och blev godkända i lägreklass spår.
Mona-Stina Hallin och Gårdvarens II Maffia fick 388p och blev godkända i lägreklass spår.
Helen Andersson och Siri fick 375,5p och blev godkända i lägreklass spår.

 

2006-09-09 Falkenbergs BK

Ingrid Bengtsson och Pajas blev uppflyttade till elitklass spår med 528,5p och blev placerade 1:a.

 

2006-09-02 Ljungby BK

Susanne Larsson och Fellow blev uppflyttade till högreklass med 499,25p.

Janne Svensson & Nikita blev uppflyttade till elitklass spår med 510,25p och blev placerade 1:a

 

2006-07-22 Falkenbergs BK

Monica Eringskog & Nero fick 176,5p och ett förstapris i I:an och blev LPI.
Mona Stina Hallin & Gårdvarens II Maffia fick 155,5p och ett andra pris i I:an.

Eva Flinck och Cika fick 188p och ett förstapris i II:an.
Anneli Andersson & Bosco fick 175,5p och ett förstapris i II:an.

 

2006-07-09 Tvååker HKK

Eva Johansson och Lowe fick cert och kan nu titulera sig SUCH (Svensk utställningschampion)

Erik Nilsson och Unni blev BIR (Bäst i rasen) i schäferringen.

Sylvia Johansson och Smilla blev BIM (Bäst i motsatt kön) i  mellanschnauzerringen

 

2006-07-08 Tvååker HKK

Sylvia Johansson och Smilla blev BIM (Bäst i motsatt kön) i mellanschnauzerringen

 

2006-07-05 Smålandsstenar BK

Eva Johansson och Lowe fick 160,5p och ett förstapris i lydnadsklass II

 

2006-07-01 Varberg BK

Anneli Andersson och Bosco fick 160,5p och ett förstpris i II:an. De kan nu titulera sig LP2. GRATTIS

 

2006-06-11 Ullareds BK lydnads DM

Falkenbergslaget (Michael Johansson, Eva Johansson, Linnea Bengtsson, och Monica Eringskog) vann lag DM med 80,75%.

Monica Eringskog och Nero fick 170p och ett förstapris i lydnadsklass I.

 

2006-06-04 Hunnestad

Monica Eringskog och Nero fick 170,5p och ett förstapris i lydnadsklass I.

 

2006-05-06 Oskarströms BK

Tobias Nilsson och Yap fick 536,25p och certpoäng i elitklass spår.

 

2006-05-06 Falkenbergs BK

Eva Flinck och Cika fick ett förstapris i I:an med 174p.
Linnéa Bengtsson och Miss Mallorys Sole Survivor fick ett andrapris i I:an med 154,5p.
Mona-Stina Hallin och Gårdvarens Il Maffia fick ett andrapris i I:an med 150,5p.
Monica Eringskog och Nero fick ett andrapris i I:an med 140,5p.

Susanne Larsson och Fellow fick ett förstapris i II:an med 175,5p.
Eva Johansson och Love fick ett andrapris i II:an med 153p.
Anneli Andersson och Bosco fick ett andrapris i II:an med 153p.

 

2006-06-03--04 Nässjö Rottweiler SM

Eva Johansson och Love blev uppflyttade till högreklass med 461,25p.

 

2006-05-24 Bjuv

Eva Johansson och Love fick Cert på utställningen.

 

2006-05-01 Smålandsstenar BK

Eva Johansson och Love fick Cert på utställningen.

 

2006-04-29 Vetlanda BK

Eva Johansson och Lowe blev godkända i lägreklass spår med 399,75p.

 

2006-04-16 Varbergs BK

Eva Johansson och Lowe blev godkända på Korningen med 192p.

 

2006-04-02 Helsingborgs BK

Eva Flinck och Cika blev uppflyttade till lägreklass spår med 225,5p.

 

2006-02-14 Falkenbergs BK

På årsmötet delades det ut SBK:s förtjänsttecken till:

Borns:
Jörgen Sundwall, Annika Bengtsson, Mats Hedberg och Cissi Isaksson.

Silver:
Tomas Bengtsson, Linda Bernhardsson, Ann-Katrin Jacobson, Elvy Johansson, Sara Johansson, Leif Karlsby, Janne Svensson, Annika Svensson-Wilson.

 

2005-12-03 Varbergs BK

Eva Johansson och Love fick 148p och ett andrapris i lydnadsklass II.

Tobias Nilsson och Yap fick 287,5p och ett förstapris i lydnadsklass elit.

 

2005-11-19 Falkenbergs BK

Grattis till alla er som deltog på klubbmästerskapet.
Resultaten från KM:et

 

2005-11-13 Falkenbergs BK

Sara Johansson och Utwo blev godkända i högreklass sök med 449p.

 

2005-11-05 Oskarströms BK

Gull-Marie Miocic och Elli fick 166,5p och ett förstapris i lydnadsklass I.

Tobias Nilsson och Yap fick 251p och ett andra pris i lydnadsklass elit.

 

2005-10-23 SBK:s Halmstad-avd

Gull-Marie Miocic och Elli blev uppflyttade till lägreklass spår med 247,25p

 

2005-10-15 SBK:s Halmstad-avd

Mona-Stina Hallin och Alice fick 154,5p och ett andrapris i lydnadsklass I.
Gull-Marie Miocic och Elli fick 141p och ett andrapris i lydnadsklass I.

Ursula Möller och Kajsa fick sitt 3:e förstapris med 266,5p och kan nu titulera sig LPIII.

Tobias Nilson och Yap fick 232p och ett andrapris i lydnadsklass elit.

 

2005-10-09 Smålandsstenar BK

Tina Crafoord och Trazzla fick 172,5p och sitt första första pris i lydnadsklass I.
Mona-Stina Hallin och Alice fick 167p och ett förstapris i lydnadsklass I.
Gull-Marie Miocic och Elli fick 161,5p och ett förstapris i lydnadsklass I. De kan nu titulera sig LPI.

Ursula Möller och Kajsa fick 228,5p och ett andrapris i lydnadsklass III.

Tobias Nilsson och Yap fick 296p och ett förstapris i lydnadsklass elit.

 

2005-09-25 Falkenbergs BK

Ingrid Bengtsson och Pajas blev godkända i högreklass spår med 456p
Nina Bengtsson och Frasse blev godkända i högreklass spår med 410,5p

 

2005-09-24 Kungsbacka BK

Tina Crafoord och Trazzla fick 158p och ett andrapris i I:an.
Kämpa på!!

 

2005-09-18 Falkenbergs BK

Sylvia Johansson och Akki blev uppflyttade till lägreklass spår med 244p.
Anneli Andersson och Bosco blev uppflyttade till lägreklass spår med 240,25p.
Michael Johansson och Grindsjön´s Lägjarn blev uppflyttade till lägreklass spår med 234,5p.
Tina Crafoord och Trazzla blev uppflyttade till lägreklass spår med 227p.

 

2005-09-11 Eds BK

Ursula Möller och Kajsa fick ett förstapris i III:an med 257p.

Ursula Möller och Stina fick ett förstapris i eliten med 273,5p.

 

2005-09-10 Falkenbergs BK

Eva Johansson och Love fick ett förstapris i I:an med 175,5p.
Tina Crafoord och Trazzla fick ett andrapris i I:an med 144,5p.

Christina Olsson och Bizzy fick ett förstapris i II:an med 165p.
Annelie Andersson och Bosco fick ett förstapris i II:an med 161,5p.

 

2005-09-04 Åmåls BK

Ursula Möller och Kajsa fick ett förstapris i III:an med 294p.

Ursula Möller och Stina fick ett förstapris i eliten med 297,5p.  Snyggt jobbat.

 

2005-09-04 Tjörns BK

Gun Karlsson och Bess blev uppflyttade till lägreklass spår med 246,25p

 

2005-08-12--14 Ungdoms SM Uppsala

Nina Bengtsson och Frasse gick vidare till finaltävlingarna och blev där 2:a med 278p i Lydnadsklass Elit. Grattis till Silverplatsen!!
Alexandra Myrén och Enya fick tyvärr inte ihop tillräckligt för att gå vidare till finaltävlingarna i Lydnadsklass Elit.

Tobias Nilsson och Yap blev fyra i Elitklass spår med 482,5p.

 

2005-08-13 Oskarströms BK

Gull-Marie och Elli vann 1:an med 181p och ett förstapris.

 

2005-08-07 Helsingborgs BK

Ann-Katrin Jacobson och Zita fick cert på 548,25p och kan nu titulera sig
Svensk Bruks Champion   ett JÄTTESTORT GRATTIS!!!!
Tobias Nilsson och Yap blev godkända på 418p.

 

2005-08-06 Svalövs BK

Ingrid Bengtsson och Pajas blev uppflyttade till högreklass spår med 521,75.
Kämpa vidare nu!

 

2005-07-24 Tingsryd BK

Ursula Möller och Stina fick sitt tredje förstapris i lydnadsklass elit med 261p. De kan nu titulera sig Svensk Lydnads Champion  JÄTTE GRATTIS!!!

 

Järvsö BK

Lotta Renérius och Sauk fick ett förstapris i lydnadsklass II med 164p

 

2005-07-16 SBK Halmstad-avd

Björn Frank fick ett förstapris i lydnadsklass I med 174,5p

Ursula Möller och Kajsa fick ett andrapris i lydnadsklass III med 243p

Tobias Nilsson och Yap fick ett andrapris i lydnadsklass Elit med 252,5p

 

2005-07-10 Eds BK

Ursula Möller och Stina fick ett förstapris i lydnadsklass Elit med 274p

 

2005-07-06 Smålandsstenar BK

Tina Crafoord och Trazzla fick ett andrapris i lydnadsklass I med 159p. Tusan vad nära.

 

2005-06-05 Stenungsund BK

Tina Crafoord och Trazzla blev godkända i appellklass spår med 170,5p

 

2005-05-29 Uddevalla BK

Tobias Nilsson & Yap fick 456,25p och ett godkänt resultat i elitklass spår.

 

2005-05-28 Falkenbergs BK  DM

Katja Bryngelsson & Alfatikens Nirvana vann I:an (A) med 187,5p och ett förstapris.
Susanne Larsson & Fellow fick 168p och ett förstapris I:an.
Tina Crafoord & Trazzla fick 148,5p och ett andrapris i I:an.

Eva Johansson & Turingens Love-Beam fick 165,5p och ett förstapris i I:an.
Yvonne Helldal & Tored Basilika fick 139p och ett tredjepris i I:an.

Ingrid Bengtsson & Pajas vann II:an med 175p och ett förstapris.
Anneli Andersson & Bosco fick 155,5p och ett andrapris i II:an.
Ingrid Salomonsson & Allan fick 153p och ett andrapris i II:an.

Ursula Möller & Kajsa vann III:an med 250p och ett andrapris.

Nina Bengtsson & Frasse fick 221p och ett tredjepris i Elitklass.
Alexandra Myrén & Enya fick 208p och ett tredjepris i Elitklass.

 

2005-05-15  SBK Halmstad-avd

Sara Johansson och Essi tog sitt tredje förstapris i II:an med 166,5p och kan nu kalla sig LPII

 

2005-05-14 GMBK

Tobias Nilsson & Yap fick 479p och ett godkänt resultat i elitklass spår.

 

2005-05-01 Borås BK

Tobias Nilsson och Yap fick 461,75p. och ett godkänt resultat i elitklass spår.

 

2005-04-24 Kungsbacka BK

Tina Crafoord och Trazzla fick 199,75p och blev godkända i appellklass spår.

 

2005-04-24 Ängelholms BK

Tobias Nilsson och Yap fick 288,5p och sitt tredje förstapris i lydnadsklasselit. De kan nu titulera sig SLCH.

 

2005-04-10 SBK Halmstad-avd

Ingrid Bengtsson och Flipp cert  i elitklass spår med 559,25p.

 

2005-03-28 Falkenbergs BK

Ingrid Salomonsson och Allan blev uppflyttade till högreklass spår med 423,5p.

 

2005-03-12 SBK Halmstad-avd

Gull-Marie Miocic och Elli fick 160p och ett första pris i lydnadsklass I.

 

2005-02-01 Falkenbergs BK

På årsmötet fick klubben två nya hedersmedlemmar.

Olle Svensson och Sture Johansson fick utmärkelsen hedersmedlemmar i Falkenbergs BK och fick även SKB:s förtjänsttecken i guld.

 

2004-12-11 Höganäs BK

Tobias Nilsson och Yap fick 235p och ett 2:a pris i lydnadsklass elit

 

2004-12-05 Kinds BK

Tobias Nilsson och Yap fick 262,5p och ett 1:a pris i lydnadsklass elit

 

2004-12-04 Varbergs BK

Lotta Renérius och Sauk fick 171,5p och ett 1:a pris i lydnadsklass I

Anders Strandahl och Zanto fick 161p och ett 1:a pris i lydnadsklass II

Tobias Nilsson och Yap fick 255p och ett 2:a pris i lydnadsklass elit

 

2004-11-20 Falkenbergs BK

Grattis till alla er som deltog på klubbmästerskapet.
Resultaten från KM:et

 

2004-11-14 Falkenbergs BK

Ann-Katrin Jacobson och Zita fick certpoäng i elitklass sök med 565,75p.

 

2004-11-13 Falkenbergs BK

Maibrith Nilsson och Exor blev godkända i lägreklass sök med 428,75p.

Sara Johansson och Utwo blev godkända i högreklass sök med 439,75p.

 

2004-11-07 Markaryds BK

Mona-Stina Hallin och Alice blev uppflyttade till lägreklass spår med 241,25p och blev 1:a

 

2004-11-06 Oskarströms BK

Anders Strandahl och Zanto fick 159,5p och ett andrapris i lydnadsklass II

Tobias Nilsson och Yap fick 258,5p och ett förstapris i lydnadsklass elit

 

2004-10-02 Smålandsstenar BK

Tobias Nilsson och Yap fick 237,5p och ett andrapris i lydnadsklasselit

 

2004-09-24--26

Ett STORT GRATTIS till
Mats Hedberg och Rusty som fick en bronsmedalj på tjänstehunds SM i bevakning.

 

2004-09-26 Falkenbergs BK

Sara Johansson och Utwo fick 447,5p och blev godkända i högreklass spår.

 

2004-09-19 Borås BK

Nicklas Nilsson och Ronja genomförde en godkänd korning med 235p.

 

2004-09-18 Smålandsstenar BK

Tobias Nilsson och Yap fick 561,5p och certpoäng i elitklass spår.
Ann-Katrin Jacobson och Zita fick 524,5p och certpoäng i elitklass spår.
Ingrid Bengtsson och Flipp fick ett godkänt resultat i elitklass spår.

 

2004-09-12 Falkenbergs BK

Björn Frank och Leo fick 282,5p och blev uppflyttade från appellklass spår
Ylva Gunnarsson och Fjellalundas Nobless fick 210p och ett godkänt resultat i appellklass spår

 

2004-09-11 Munkfors BK

Ursula Möller och Stina fick 276,5p och ett förstapris i elitklass lydnad.

 

2004-09-05 AfBd Lerum

Tobias Nilsson och Yap fick 244p och ett andrapris i lydnadsklass elit

 

2004-09-04 Falkenbergs BK

Ingrid Salomonsson och Allan fick 167,5p och ett förstapris i lydnadsklass I
Nicklas Nilsson och Ronja fick 166p och ett förstapris i lydnadsklass I och kan nu titulera sig LPI

Anders Strandahl och Zanto fick 154p och ett andrapris i lydnadsklass II
Jonas Carlsson och Cilla fick 153,5p och ett andra pris i lydnadsklass II
Johan Eriksson och Frodo fick 153p och ett andra pris i lydnadsklass II
Christina Olsson och Bizzy fick 153p och ett andra pris i lydnadsklass II
Peder Ljung och Zesar fick 150p och ett andra pris i lydnadsklass II
Anneli Andersson och Bosco fick 143,5p och ett andra pris i lydnadsklass II

Alexandra Myrén och Enya fick 242p och ett andra pris i lydnadsklass III

Tobias Nilsson och Yap fick 253,5p och ett andrapris i lydnadsklass elit
Kerstin Hjelm och Ztacy fick 214,5p och ett tredjepris i lydnadsklass elit

 

2004-07-30 Ulricehamns BK

Christina Olsson och Bizzy fick 166p och ett första pris i lydnadsklass I. De kan nu titulera sig LP1

 

2004-07-13 Kramfors BK

Annika Svensson-Wilson och Mel fick 170,5p och ett förstapris i lydnadsklass II. Den kan nu titulera sig LPI
Jan Svensson och Nikita fick 158,5p och ett andrapris i lydnadsklass II

 

04-07-10 SBK Halmstad-avd

Anders Strandahl och Zanto fick 163p och ett förstapris i lydnadsklass II

Tobias Nilsson och Yap fick 255,5p och ett förstapris i lydnadsklass III

 

2004-07-07 Smålandsstenar BK

Christina Olsson och Bizzy fick 170p och ett förstapris i lydnadsklass I
Sylvia Johansson och Akki fick 166p och ett förstapris i lydnadsklass I och kan nu titulera sig LP1
Sanna Svensson och Bessie fick 142p och ett andrapris i lydnadsklass I

Tobias Nilsson och Yap fick 240,5p och ett andrapris i lydnadsklass III

 

2004-07-03 Arjeplog BK

Jan Svensson och Nikita fick 172,5p och ett förstapris i lydnadsklass II
Annika Svensson-Wilson och Mel fick 168p och ett förstapris i lydnadsklass II

 

2004-07-03 Varbergs BK

Nicklas Nilsson och Ronja fick 175p och ett första pris i lydnadsklass I
Peder Ljung och Cesar fick 173p och ett förstapris i lydnadsklass I
Annelie Andersson och Bosco fick 171p och ett första pris i lydnadsklass I
Ingrid Salomonsson och Allan fick 151p och ett andra pris i lydnadsklass I
Sanna Svensson och Bassey fick 129p och ett tredjepris i lydnadsklass I
Fredrika Jonason och Wilma fick 122p och ett tredjepris i lydnadsklass I

Jonas Carlsson och Cilla fick 174,5p och ett första pris i lydnadsklass II
Sara Johansson och Essy fick 153p och ett andra pris i lydnadsklass II
Anders Strandahl och Zanto fick 123p och ett tredjepris i lydnadsklass II

Nina Bengtsson och Frasse fick 286,5p och ett första pris i lydnadsklass III
Tobias Nilsson och Yap fick 232p och ett andra pris i lydnadsklass III

 

2004-06-19 Elfsborg BK

Ingrid Bengtsson och Flipp fick 522,5p och ett certpoäng i elitklass spår.

 

2004-06-13 Ullareds BK

Nicklas Nilsson och Ronja fick 171,5p och ett förstapris i lydnadsklass I

 

SM 2004 Kumla

Hanna W Nilsson och Stumpen vann guld i agility smallklass.

Jörgen Tellqvist och Don vann guld i agility largeklass.

 

2004-05-29 Västbo BK

Tobias Nilsson och Yap fick 244,5p och ett andrapris i lydnadsklass III.

Ursula Möller och Stina fick 219,5p och ett tredjepris i lydnadsklass elit.

 

2004-05-22 Norrtälje BK

Annika Svensson-Wilson och Mel fick 177,5p och ett förstapris i lydnadsklass II

 

2004-05-22 Västbo BK

Ingrid Bengtsson och Flipp fick 561,25 och ett certpoäng i elitklass spår.

 

2004-05-20 Falkenbergs BK

Christina Olsson och Run On Top Honda fick 181p och ett första pris i lydnadsklass I
Sylvia Johansson och Argentas Parker fick 175p och ett första pris i lydnadsklass I
Anneli Andersson och Bosco fick 159p och ett andra pris i lydnadsklass I
Lotta Renérius och Sauk fick 150 och ett andra pris i lydnadsklass I
Niklas Nilsson och Klockarelyckans Micca fick 149,5p och ett andra pris i lydnadsklass I
Sanna Svensson och Deb s Shirley Bassey fick 145,5p och ett andra pris i lydnadsklass I
Peder Ljung och Zesar fick 138p och ett tredje pris i lydnadsklass I
Jenny Fors och Ynnizin´s Mr Big Called by nature fick 124p och ett tredje pris i lydnadsklass I
Fredrika Jonasson och Wilma fick 118p och ett tredje pris i lydnadsklass I

Sara Johansson och Lp Le-Cops Esmeralda by Disney fick 177p och ett första pris i lydnadsklass II
Alexandra Myrén och Enya fick 160.5p och ett första pris i lydnadsklass II
Anders Strandahl och Zanto fick 156,5p och ett andra pris i lydnadsklass II

Nina Bengtsson och Frasse fick 228,5p och ett andra pris i lydnadsklass III

 

2004-05-08--09 Laholms BK   DM i bruks

Ingrid Bengtsson och Flipp fick 562,5p och certpoäng i elitklass spår.
Gun Karlsson och Maxie fick 551p och certpoäng i elitklass spår.

 

2004-04-24 Oskarströms BK

Tobias Nilsson och Yap fick 508p. och godkänt resultat i elitklass spår.

 

2004-04-18 Falkenbergs BK

Gun Karlsson och Maxie fick 532,25p och certp. i elitklass spår.
Kerstin Hjelm och Ztacy fick 505,75p och godkänt resultat i elitklass spår.
Tobias Nilsson och Yap fick 503p och godkänt resultat i elitklass spår.

 

2004-04-17 Varbergs BK

Lotta Renérius och Sauk fick 252p i appellklass spår och blev uppflyttade till lägreklass.

 

2004-04-04 Oskarströms BK

Lotta Renérius och Sauk fick 252p i appellklass spår och blev uppflyttade till lägreklass.

 

2004-03-28 Falkenbergs BK

Annika Svensson-Wilson och Mel fick 497p och blev uppflyttade till högre klass
Cecilia Isaksson och Isak fick 360,5p och blev godkända i lägreklass spår

 

2004-03-14 SBK Halmstad-avd

Ingrid Bengtsson och Pajas fick 165,5p och ett förstapris i lydnadsklass II
Alexandra Myrén och Enya fick 146,5p och ett andra pris i lydnadsklass II

Nina Bengtsson och Frasse fick 243,5p och ett andra pris i lydnadsklass III
Tobias Nilsson och Yap fick 224,5p och ett andra pris i lydnadsklass III

 

2003-11-22 Falkenbergs BK

Grattis till alla er som deltog på klubbmästerskapet.
Resultaten från KM:et

 

2003-11-15 Falkenbergs BK

Ann-Katrin Jacobson och Zita fick 557,5p och certpoäng i elitklass sök.

 

2003-11-15 Falkenbergs BK

Johan Eriksson och Casey blev uppflyttade till Elitklass sök med 554p
Sara Johansson och Utwo blev godkända med 393,25p i högre klass sök
Jan Svensson och Nikita blev godkända med 353p i högre klass sök

 

2003-11-02 Mölndals BK

Maibrith Nilsson och Exor blev uppflyttade till lägre klass sök med 224p och kom etta.

 

2003-11-01 Marks BK

Cecilia Isaksson och Isak fick 158,5p utan platsen och ett andra pris i lydnadsklass I.

Tobias Nilsson och Yap fick 170p och ett första pris i lydnadsklass II
Monica Bengtsson och Ina fick 168p och ett första pris i lydnadsklass II

Ursula Möller och Cori fick 248p och ett andra pris i lydnadsklass III.

 

2003-10-19 SBK Halmstads-avd

Lydnadsklass I
Ingrid Salomonsson och Allan fick 159,5p och ett andrapris.
Cecilia Isaksson och Isak fick 154p och ett andrapris.
Sylvia Johansson och Argents Parker fick 152p och ett andrapris.
Ylva Gunnarsson och Fjellalundas Nobless fick 150,5p och ett andrapris.
Tina Crafoord och Trazzla fick 117p och ett tredjepris.

Lydnadsklass II
Monica Bengtsson och Ina fick 166p och ett första pris.
Tobias Nilsson och Yap fick 163p och första pris.

 

2003-09-28 Falkenbergs BK

Anders Strandahl och Santo blev uppflyttade till elitklass spår med 544,25p.
Ann Catrin Ulfsdotter och Debbie blev uppflyttad till elitklass spår med 522,75p.

 

2003-09-27 Laholms BK

Ann Catrin Ulfsdotter och Debbie fick ett första pris i lydnadsklass III med 259p.

 

2003-09-14 Falkenbergs BK

Cecilia Isaksson & Isak blev uppflyttade till lägre klass spår med 224p.

 

2003-09-14 Marks BK

Tobias Nilsson och Yap fick 556p. och certpoäng i elitklass spår.

 

2003-09-06 Falkenbergs BK

Grattis till er som lyckades på lydnadstävlingen.
Resultat från tävlingen.

 

2003-08-08--10 Ungdoms SM Hammars Park Malmö

Cissi Isaksson och Flipp vann elit spår med 574,5p och blev direkt kvalificerade till stora SM.
Tobias Nilsson och Yap blev femma i elitklass spår med 455,25p.

Ann-Catrin Ulfsdotter och Debbie vann högre klass spår med 496p.

Nina Bengtsson och Frasse blev tvåa i lydnadsklass III med 244,5p.

Hanna Wennersten Nilsson och Stumpen vann Agilityns klass III small och får därmed delta på stora SM.

Hanna W Nilsson med Stumpen och Emma Carlsson med Foxi vann Freestylens parklass.

Se bilder från U-SM

 

2003-07-19 Åsele BHK

Jan Svensson och Nikita blev uppflyttade till högre klass sök med 471,25p och en första placering.

 

2003-07-13 Hallands Kennelklubb

Ingrid Bengtsson och Pajas fick 177p och ett första pris i lydnadsklass I så de kan nu titulera sig LPI

 

2003-07-05 Varbergs BK

Ingrid Bengtsson och Pajas fick 174,5p och ett första pris i lydnadsklass I
Annika Göransson och Ester fick 169p och ett första pris i lydnadsklass I och blev därmed LPI
Linda Ulfsdotter med Bella fick 169p och ett första pris i lydnadsklass I

 

2003-06-15 Ullareds BK

Sylvia Johansson och Akki fick 166,5 p. ett första pris och en 2:a placering i lydnadsklass I.

 

2003-05-29 Falkenbergs BK

Lydnadsklass I

Annika Göransson och Ester 176.5 p, plac 2
Ingrid Bengtsson och Pajas 170 p, plac 3
Niklas Andersson och Diaz 168 p
Susanne Karlsson och Bringos Neville 160 p

Lydnadsklass II

Alexandra Myrén och Enya 160.5 p, plac 3

Elitklass

Ann-Katrin Jacobson och Zita 271 p, plac 1

Övriga resultat

 

2003-05-25 Västbo BK

Ingrid Bengtsson och Flipp fick 554,75p och certpoäng i elitklass spår

 

2003-05-24 Västbo BK

Tobias Nilsson och Yap fick 548,75p och certpoäng i elitklass spår

 

2003-05-10 Oskarströms BK

Annika Göransson och Ester fick 176p och ett första pris i lydnadsklass I

 

2003-05-03 -- 04 SBK:s Halmstad avd Bruks DM

Grattis till Salltorpstöserna som vann bruks DM i lag
Gun & Maxie, Ann-Katrin & Zita, Kerstin & Ztacy

Falkenbergspojkarna som kom trea.
Magnus & Chase, Cissi & Flipp, Tobias & Yap

 

2003-04-27 Oskarström BK

Gun Karlsson och Maxie fick 582p. cert och kan nu lägga till titeln Svensk Brukschampion.

 

2003-04-13 Falkenbergs BK

Ann-Katrin Jacobson och Zita fick 568,75p. och certpoäng i elitklass spår.
Gun Karlsson och Maxie fick 537p. och certpoäng i elitklass spår.
Ingrid Bengtsson och Flipp fick 516,75p. i elitklass spår.

 

2003-04-05 Varbergs BK

Ingrid Bengtsson och Pajas blev uppflyttade till högre klass spår med 478,25p.

 

2003-03-23 SBK:s Halmstad-avd

Jätte grattis till
Ingrid Bengtsson och Flipp fick sitt tredje cert med 604p. i elitklass spår

 

Vandringspriserna för 2002 gick till:

Ann-Katrin Jacobson och Zita som blev årets brukshund
Ursula Möller och Kajsa som blev årets lydnadshund
Johan Eriksson och Casey som blev årets allroundhund

 

2002-11-30 Varbergs BK

Ingrid Bengtsson och Pajas blev uppflyttade till lägre klass spår med 232,5p.

 

2002-11-23 Falkenbergs BK

Grattis till alla er som deltog på klubbmästerskapet.
Resultat från tävlingen.

 

2002-11-16 Falkenbergs BK

Ann-Katrin Jacobson och Zita blev uppflyttade till elitklass sök med 520p.
Kerstin Hjelm och Ztacy fick 472,25p. och godkända i högre klass sök.

Johan Eriksson och Casey blev uppflyttade till högre klass sök med 553p.
Sara Johansson och Utwo blev uppflyttade till högre klass sök med 526,75p.

Jan Svensson och Nikita fick 375,5p. och godkända i lägre klass sök.

 

2002-10-20 Höganäs BK

Ingrid Bengtsson och Flipp fick 579,50p. och certpoäng i elitklass spår.

 

2002-10-19 Höganäs BK

Ingrid Bengtsson och Flipp fick 572,75p, ett CERT och en första placering i elitklass spår.

 

2002-09-15 Smålandsstenar BK

Mats Hedberg och Rusty fick 485p och blev uppflyttade till högre klass spår.

 

2002-09-15 Falkenbergs BK

Sara Johansson och Utwo fick 230,75p och blev uppflyttade till lägre klass spår.

 

2002-09-14 Oskarströms BK

Kerstin Hjelm och Ztacy blev uppflyttade till högre klass sök med 486,75p

 

2002-09-08 Värnamo BK

Ann-Katrin Jacobson och Zita fick 517,75p och blev uppflyttade till elitklass spår.

 

2002-09-07 SBK Halmstad-avd

Kerstin Hjelm och Ztacy fick 518p och blev uppflyttade till elitklass spår.
Annika
Svensson-Wilson och Fia fick 486p och godkända i högre klass spår.

 

2002-09-01 Kinds BK

Tobias Nilsson och Yap fick 494p och blev uppflyttade till elitklass spår.
Ann-Katrin Jacobson och Zita fick 500,75p och ett godkänt resultat i högre klass spår. Tyvärr så saknades 0,25p på lydnaden för en uppflyttning

 

2002 Nordiska mästerskapen i agility

Åsa Söderman och Harald tog guld i mediumklass

 

2002-08-31 AfBd Lerum

Tobias Nilsson och Yap fick 177,5 och ett första pris samt en 1:a placering i lydnadsklass II

 

2002-08-24 Falkenbergs BK

Grattis till er som fick första pris på helgens lydnadstävling
Se Resultaten från tävlingen

 

2002-08-23 -- 25 SM i Blekinge

Ett stort GRATTIS till Åsa Söderman och Harald för SM guldet i agility både individuellt och i lag.
 

2002-08-17 Kinds BK

Monica Bengtsson och Ina fick 242 och blev uppflyttade till lägre klass rapport

 

2002-08-09 --11 Ungdoms SM i Jönköping

Tobias Nilsson med Yap tog hem guldmedalj i högre klass spår
och Ann-Catrin Ulfsdotter med Debbie kom på en tredje plats i samma klass

 

2002-07-14 Hallands kennelkubb

Anna Jonsson och Hebbe fick 171 och ett första pris i lydnadsklass II

 

2002-07-13 Hallands kennelklubb

Anna Jonsson och Hebbe blev hallandsmästare med 171 och ett första pris i lydnadsklass II

 

2002-06-16 Varbergs BK

Tobias Nilsson och Yap har genomfört en godkänd mentaldel och exteriördel på korning och kan därmed titulera sig KORAD med +186p

 

2002-06-01 SBK Halmstad-avd

Sylvia Johansson och Kia fick 265,5, 1:plac och ett första pris i lydnadsklass III

 

2002-05-26 Västbo BK

Ingrid Bengtsson och Flipp fick 555 och certpoäng i elitklass spår

 

2002-05-12 Smålandsstenar BK

Tobias Nilsson och Yap fick 450, 2:plac och ett godkänt resultat i högre klass spår

 

2002-04-27 Laholms BK

Annika Svensson-Wilson och Fia fick 400,75, 2:plac. och ett godkänt resultat i högre klass spår
Janne Svensson och Nikita fick 374,25, 3:plac och ett godkänt resultat i högre klass spår

 

2002-04-20 Falkenbergs BK

Grattis till er som fick första pris på helgens lydnadstävling
Se Resultaten från tävlingen

 

2002-04-14 Falkenbergs BK   DM

Magnus Johansson och Chase fick 585, 1 plac. och cert i elit klass spår
Gun Karlsson och Maxie fick 545,75 och certpoäng i elit klass spår
Annika Svensson-Wilson och Tillie fick 523 och certpoäng i elit klass spår
Ingrid Bengtsson och Flipp fick 521 och certpoäng i elit klass spår
Kerstin Hjelm och Timmie fick 505,5 och ett godkänt resultat i elit klass spår

 

2002-04-13 Västbo BK

Tobias Nilsson och Yap fick 459 och ett godkänt resultat i högre klass spår
Janne Svensson och Nikita fick 427,5 och ett godkänt resultat i högre klass spår

 

2002-03-17 Falkenbergs BK

Grattis till uppflyttning resp. godkännande
Ann-Katrin Jacobson och Zita fick 532,5, 1 plac. och uppflyttad till högre klass spår
Anders Strandahl och Zanto fick 487,25, 2 plac. och uppflyttad till högre klass spår
Ann-Catrin Ulfsdotter och Debbie fick 433, 4 plac. och uppflyttad till högre klass spår
Mats Hedberg och Rusty fick411, 7 plac. och godkända lägreklass spår
Lotta Folkesson och Svante fick 384,5  8 plac. och godkända lägreklass spår

Tobias Nilsson och Yap fick 469,25, 1 plac. och godkända högreklass spår
Annika Svensson Wilson och Fia fick 455.75, 2 plac. och godkända högreklass spår
Janne Svensson och Nikita fick 422,75, 6 plac. och godkända högreklass spår

2002-02-24 SBK Halmstad-avd

Annika Svensson-Wilson och Fia fick 359,25, 1 plac. och blev godkända i högreklass sök
Janne Svensson och Nikita fick 395,25, 2 plac. och blev godkända lägreklass sök

 

2001-12-08 Kinds BK

Tobias Nilsson och Yap fick 175,5 och sitt tredje första pris i lydnadsklass II
Ursula Möller och Cori fick 166,5 och ett första pris i lydnadsklass II

 

2001-11-25 Hässleholms BK

Annika Svensson-Wilson och Fia fick 429,75 och blev godkända i högreklass spår

 

2001-11-24 Falkenbergs BK

Grattis till er som tävlade på klubbmästerskapet
Se resultaten från tävlingen här

 

2001-11-17 Falkenbergs BK

Ingrid Bengtsson och Flipp fick 491,25 och blev uppflyttade till högre klass sök
Annika Svensson-Wilson och Fia fick 428,25 och blev uppflyttade till högre klass sök

 

2001-11-11 Uddevalla BK

Tobias Nilsson och Yap fick ett godkänt resultat i högre klass spår

 

2001-11-10 Oskarströms BK

Britt-Marie Aldén och Nettie fick 175,5 och ett första pris i lydnadsklass I

 

Värnamo BK

Ann-Catrin Ulfsdotter och Debbie fick 169 och ett första pris i lydnadsklass II

 

2001-10-21 SBK Halmstad-avd

Britt-Marie Alden fick 183 och ett första pris i lydnadsklass I
Anna Johnsson fick 163 och ett första pris i lydnadsklass I

 

2001-09-15 Vara-Grästorp BK

Grattis till tjänstehundscertifikatet Mats Hedberg och Rusty.

 

2001-09-09 SBK Halmstad-avd

Janne Svensson och Nikita blev uppflyttade till högreklass spår med 436,25p.

 

2001-09-09 Kinds BK

Tobias Nilsson och Yap fick 454 och ett godkänt resultat i högreklass spår.

 

2001-09-08 SBK Halmstad-avd

Tobias Nilsson och Yap fick 425,25 och ett godkänt resultat i högreklass spår.

 

2001-09-02 Örkelljunga BK

Ann-Catrin Ulfsdotter och Debbie blev uppflyttade till lägreklass spår med 254p.

 

2001-09-01 Falkenberg BK

Janne Svensson och Nikita fick ett första pris i lydnadsklass II med 169p.

 

2001-09-01 Laholms BK

Ingrid Bengtsson och Flipp fick 527 och ett godkänt resultat i elitklass spår

 

2001-09-01 AfBd Kinna

Tobias Nilsson och Yap fick 181,5 i lydnadsklass II och ett 1:a pris och blev den procentuellt bästa hunden på tävlingen

 

2001-08-25 --26 SM i Gävleborg

Ett stort GRATTIS till Magnus Johansson och Chase vinnare av spårhundsgruppen, SM 2001,  med 612p.
Kolla in på SM-sidan

 

2001-08-19 Kinds BK

Ann-Katrin Jacobson och Zita blev uppflyttade till lägreklass spår med 295,75 och en andra placering.
Kerstin Hjelm och Ztacy blev uppflyttade till lägreklass spår med 276

 

2001-07-14 --15 SBK:s Halmstad-avd

Janne och Nikita fick 174 och ett första pris i lydnadsklass I

Ann-Catrin Ulfsdotter och Debbie fick 160 och ett första pris i lydnadsklass II

 

2001-07-07 Varbergs BK

Kerstin Hjelm och Ztacy fick 277 ett första pris och vann lydnadsklass III 
Ingrid Bengtsson och Flipp fick 270 och ett första pris i lydnadsklass III

 

2001-06-13 Falkenbergs BK

Stort Grattis till Ann-Catrin Ulfsdotter och Debbie som vann klubbens uttagning i Doggy Cup

 

2001-06-10 Ullareds BK

Ann-Catrin Ulfsdotter och Debbie fick 169,5 ett första pris och de blev även LP i lydnadsklass I 
Janne Svensson och Nikita fick 160,5 ett förstapris i lydnadsklass I

Tobias Nilsson och Yap fick 176,5 ett förstapris i lydnadsklass II
Ann-Katrin Jacobson och Zita fick 172 ett förstapris i lydnadsklass II

 

2001-06-02 Vetlanda BK

Janne Svensson och Nikita fick 414,25 ett godkänt resultat i lägreklass

Annika Svensson-Wilson och Fia fick 416,25 ett godkänt resultat i högre klass spår

 

2001-05-24 Falkenbergs BK

Stort grattis till alla er som fick första pris på helgens tävling.
Se Resultaten från tävlingen

 

2001-05-19 Oskarströms BK

Tobias Nilsson och Yap fick 445,25 och godkända i högre klass spår.

 

2001-05-05 Oskarströms BK

Ann-Katrin Jacobson och Zita fick 181 ett första pris och en första placering i lydnadsklass I

Kerstin Hjelm och Ztacy fick 168 ett första pris och en första placering i lydnadsklass II

 

2001-05-01 Borås BK

Ingrid Bengtsson och Flipp fick 577,5 och certpoäng och kom på en tredje placering i elitklass spår

 

2001-04-22 Varbergs BK   DM

Gun Karlsson och Maxi fick 583,5 och cert i elitklass spår
Ingrid Bengtsson och Flipp fick 522,5 och certpoäng i elitklass spår

 

2001-04-21 Falkenbergs BK

Grattis alla ni som fick 1:a pris på klubbens lydnadstävling
Se Resultaten från tävlingen

 

2001-04-21 Söderåsens BK

Ingrid Bengtsson och Flipp fick 525 och certpoäng i elitklass spår

 

2001-04-14 Helsingborgs BK

Janne Svensson och Nikita blev uppflyttade till lägreklass spår på 243,75 poäng

 

2001-04-07 Oskarströms BK

Kerstin Hjelm och Timmie fick 564 och certpoäng i elitklass spår
Ingrid Bengtsson och Flipp fick 535,5 och certpoäng i elitklass spår
Gun Karlsson och Maxi fick 540 och godkända i elitklass spår

 

2001-04-01 Falkenbergs BK

Kerstin Hjelm och Timmie fick ihop 584,25 och certpoäng i elitklass spår
Gun Karlsson och Maxi fick ihop 553,75 och certpoäng i elitklass spår

 

2001-03-18 Falkenbergs BK

Anders Strandahl och Zanto godkända i lägre klass spår
Tobias Nilsson och Yap godkända i högre klass spår

 

2000-10-29 SBK:s Malmö avd.

Tobias Nilsson och Yap blev uppflyttade till högre klass spår med 457,25p och fick en tredje placering

 

2000-09-24 Falkenbergs BK

Ingrid Bengtsson och Flipp fick 527,5 och Certpoäng i elitklass spår

 

2000-09-23 Falkenbergs BK

Grattis till er som blev uppflyttade till lägre klass

Åsa Söderman och Harald, 268,25p
Folke Lötborn och Julietteville's Bella Belona, 244p
Mona-Stina Hallin och Gårdvarens Xclusive Mind, 233,25p

 

2000-09-16 Falkenbergs BK

Jenny Tellqvist och Dexter tog sitt tredje I:a pris i I:an och blev LP med 180,5p
Tobias Nilsson med Yap tog sitt tredje I:a pris i I:an och blev LP med 171,5p

 Anna Johnsson med Ante tog ett I:a pris i elit med 263

 

2000-09-02 Laholm BK

Ingrid Bengtsson och Flipp tog sitt första cert i elitklass spår, med 556p och en 2:a placering

 

2000-09-02 AfBd Kinna

Tobias Nilsson och Yap fick 192 p. i lydnadsklass I och ett 1:a pris och blev den procentuellt bästa hunden på tävlingen

 

2000-08-26 -- 27 SM i Göteborg

Grattis Magnus och Chase till 9:e placeringen i spårhundsgruppen på SM i Göteborg

Kolla in alla SM resultat här

 

2000-08-12 --13 U-SM Finjabacken

Åsa Söderman och Harald vann agility ind. mini och fick en tredje placering i lydnads klass II

Tobias Nilsson och Yap blev trea i appellklass spår

Läs mer om resultaten från U-SM här 

 

2000-05-28 Västbo BK

Magnus Johansson och Chase, elitklass spår, 612,75 p.!!!!!
Snittpoäng på två tävlingar 612,5 p.  SM-kvalificerad!!

 

2000-05-27 AfBd Västerljung

Tobias Nilsson och Yap fick 177 p. i lydnadsklass I och därmed ett 1:a pris

2000-05-27 Lessebo BK

Magnus Johansson och Chase, elitklass spår, 612,25 p.!!!!!

 

2000-05-21 Ullareds BK

Michael Lindeblad med Mucho blev uppflyttade till lägre klass med 263,75 p
Tobias Nilsson med Yap blev uppflyttade till lägre klass med 246,25 p

 

2000-05-07 Laholms BK

Kerstin Hjelm och Timmie, elitklass spår, 559,5 p certpoäng
Ann-Katrin Jacobson och Alex, elitklass spår, 558 p certpoäng

 

2000-05-06 Falkenbergs BK

Liza Eklund och Maia lydnadsklass I, 192,5 p. 1:a pris
Anette Sjöqvist och Ressie, lydnadsklass I, 174,5 p. 1:a pris
Outi Karlsson och Rask, lydnadsklass I, 171,5 p. 1:a pris
Monica Bengtsson och Ina, lydnadsklass I, 167,5 p. 1:a pris

Åsa Söderman och Harald, lydnadsklass II, 190,5p. 1:a pris

 

2000-05-01 Borås BK

Kerstin Hjelm och Timmie fick 600 och certpoäng i elitklass spår

 

Skicka e-post till webmaster@falkenbergsbk.se med frågor eller kommentarer om den här webbplatsen.
Copyright © 2007 Falkenbergs Brukshundklubb
Senast ändrad: 24 oktober 2016